Հայաստանը մտադիր է մինչև 2018-ի գարուն ԵՄ համաձայնագիրը վավերացման դնել խորհրդարանում: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի փոխարտգործնախարար Կարեն Նազարյանը Եվրամիություն-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի նիստում, հայտնում է Ազատություն ռադիոկայանը։
ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որը կողմերը ստորագրեցին նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում, այժմ պետք է վավերացվի ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Եվրամիության անդամ 28 երկրների կողմից:
Համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները տևել են երկու տարի։ Այն նախաստորագրվել է 2017-ի մարտի 21-ին: Նախաստորգրված համաձայնագրի տեսքտը ավելի ուշ ներկայացվել է հանրության դատին, որը հիմնականում դրական է գնահատվել փորձագիտական շրջանակների կողմից: Ակնկալվում է, որ համաձայնագրի ստորագրումով Հայաստանում նոր բարեփոխումների սկիզբ կդրվի:

Armenia is planning to submit the new agreement signed with the European Union to the parliament for ratification by the spring of 2018, deputy foreign minister Karen Nazaryan said on Tuesday, December 19, addressing the 17th session of the EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee.
The Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement which the sides signed on November 24, must now be ratified by Armenia and the 28 members of the European Union.
Also Tuesday, Armenia's deputy parliament speaker Eduard Sharmazanov said Yerevan hopes that Germany will ratify the new agreement as soon as possible
Earlier, the head of the bloc's delegation to Armenia Piotr Switalski said the European Union is planning to increase allocations for Armenia by 20-25%.