Հայաստանը դեմ է քվերակել Ղրիմի վերաբերյալ Ուկրաինայի ներկայացված բանաձևին ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովում: Այդ մասին ասվում է ՄԱԿ հաղորդագրության մեջ:
Ուկրաինան «Մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակը Ղրիմի Ինքնավար Մարզում և Սևաստոպոլ քաղաքում» բանաձևը ներկայացրել էր 30 երկրի հետ համահեղինակությամբ:
Փաստաթղթի վերաբերյալ քվեարկությունը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 19-ին: Բանաձևին կողմ է քվեարկել 70 պետություն, դեմ՝ 26: Դեմ քվեարկողների թվում են Հայաստանը, ՌԴ-ն, Բելառուսը, Բոլիվիան, Վենեսուելան, Հնդկաստանը, Չինաստանը, Կուբան, Հյուսիսային Կորեան, Սերբիան, Տաջիկստանը, Ուզբեկստանը և ՀԱՀ-ը:
Ձեռնպահ է մնացել 76 պետություն:
Բանաձևի տեքստում Ռուսաստանը կոչված է «օկուպացնող տերություն», իսկ Ղրիմը՝ «ժամանակավորապես օկուպացված» տարածք:
Ղրիմի վերաբերյալ բանաձևը ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի քվեարկությանն է դրվում արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ: 2016-ի դեկտեմբերին բանաձևին կողմ էր քվեարկել 70 պետություն, դեմ՝ 26-ը, այդ թվում նաև Հայաստանը:

Armenia voted against a resolution titled "Situation of human rights in the Autonomous Republic of Crimea and the city of Sevastopol", submitted to the United Nations by Ukraine in co-authorship with 30 countries, the UN’s voting records reveal.
According to the document, voting was held on Tuesday, December 19 in New York, as the UN General Assembly endorsed the updated resolution, with more than 70 delegations voting in support of the document.
26 countries, including Armenia, Russia, Belarus, Bolivia, Venezuela, India, Kazakhstan, China, Cuba, North Korea, Serbia, Tajikistan, Uzbekistan and South Africa, voted against, while 76 states abstained.
The document calls Russia an "occupant power" and points out Kiev's efforts aimed at "putting an end to the Russian occupation of the Crimea."
Crimea lies on a peninsula stretching out between the Black Sea and the Sea of Azov. In early 2014, it became the focus of the worst East-West crisis since the Cold War, with the territory voting to join Russia in a referendum.