«Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերությունը մեկնարկել է նոր նախաձեռնություն՝ երիտասարդության զարգացման եռամյա ծրագիր, որի նպատակն է նոր հմտություններ սովորեցնել երիտասարդներին և նվազեցնել գործազրկության մակարդակը մեր երկրի երիտասարդ սերնդի շրջանում:
«Երիտասարդների գործազրկությունը ներկայումս ամենամեծ խնդիրներից է բազմաթիվ երկրներում: Դժբախտաբար, Հայաստանը բացառություն չէ: Իրավիճակը մասամբ պայմանավորված է գործատուների կողմից պահանջվող հմտությունների և երիտասարդների ունեցած գործնական գիտելիքի տարբերությամբ: Հասարակության պատասխանատու անդամ և Հայաստանի ամենախոշոր գործատուներից մեկը լինելով՝ մենք մեր պարտքն ենք համարում նպաստել երիտասարդների, հատկապես մարզերում բնակվողների կրթության հնարավորությունների ընդլայնմանն ու մասնագիտական ներուժի դրսևորմանը»,- ասաց «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Քրիստոֆ Սփեքը:
«Երիտասարդների զարգացում» ծրագրի առաջին փուլում մասնակիցները ձեռք կբերեն ինքնազարգացման և ինքնագնահատման հմտություններ, այնուհետև պրոֆեսիոնալ մենթորներից կսովորեն ժամանակի և նախագծերի կառավարման, հաղորդակցական, բանակցային և վաճառքի հմտություններ, բիզնես պլանավորում, ինչպես նաև ֆինանսական գրագիտություն: Բացի Երևանից, թրեյնինգներ կկազմակերպվեն նաև Շիրակի, Լոռու, Տավուշի, Կոտայքի, Արագածոտնի և Սյունիքի մարզերում:
«Աշխատաշուկան այսօր շատ արագ է փոփոխվում, իսկ կրթության ոլորտն ամենաիներտ համակարգերից մեկն է, քանի որ փոփոխությունները կապված են մարդկանց վերաբերմունքի փոփոխության հետ: Այս իմաստով կրթության ոլորտի համագործակցությունը գործարար միջավայրի և բիզնես կառույցների հետ շատ կարևոր է, որովհետև դրանք են, ի վերջո, հանդիսանում աշխատաշուկան և թելադրողն այն պայմանների, որ պետք է բավարարի կրթական համակարգը»,- նշեց ՀՀ կրթության և գիտության Նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը՝ հավելելով, որ հատկապես կարևորում է մարզերի երիտասարդների ներգարվումը Ծրագրում:
«Երիտասարդների զարգացում» ծրագրին գրանցումը, դասընթացների համակարգումը, ինչպես նաև կազմակերպչական բոլոր աշխատանքները կիրականացնի «ԱՅ ԷՅ ԲԻ» բիզնեսի միջազգային ակադեմիան: Մենթորների և մասնակիցների գրանցումն արդեն սկսվել է: Ծրագրին միանալ և դրա կարևոր առաքելությանը սատարել ցանկացողները կարող են գրանցվել՝ լրացնելով էլեկտրոնային հայտերը: Առաջին տարում ծրագիրը պլանավորում է աջակցել 2100 մասնակցի, որոնցից 500-ը Երևանից, 1600-ը՝ մազերից: Մինչև 2020 թվականը նախատեսվում է այդ թիվը հասցնել 8000-ի:
«Գործազուրկներին կյանքի և բիզնես հմտությունների տրամադրման ծրագրի շրջանակում «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերության հետ համագործակցությունը բխում է մեր հիմնական նպատակից։ Վերջինս ենթադրում է մեր հայրենակիցներին մրցակցային առավելությունների տրամադրում ՝ զինելով 21-րդ դարի ժամանակից հմտություններով և ուղղորդելով տնտեսապես արդյունավետ զբաղվածության, ինչը կբերի ՀՀ-ում հանրային և մասնավոր հատվածներում տնտեսության ամրապնդմանը», – նշեց IAB Միջազգային Բիզնես Ակադեմիայի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն, Արաքսյա Մարտիրոսյանը
Իր 20-ամյա գործունեության ընթացքում «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» Ընկերությունը կատարել է ավելի քան 40 միլիոն եվրոյի ներդրում՝ նպաստելով երկրի տնտեսության զարգացմանը: Ավելի քան 300 մասնագետից բաղկացած մեծ թիմն ուղղակիորեն ներգրավված է Ընկերության ամենօրյա գործունեությունում, իսկ 11.000-ից ավելի կորպորատիվ հաճախորդներն օգնում են արտադրանքն արագ հասցնել սպառողին:

Coca-Cola Hellenic Armenia has unveiled details of its new initiative – a 3-year youth empowerment program, aimed at coaching the young population and reducing unemployment rate among the youth in the country.
The project, hashtagged #DiscoverDevelopSucceed, offers life and business skills coaching for young Armenians both in Yerevan and the provinces.
“Youth unemployment is among the biggest problems nowadays in many countries. Unfortunately, Armenia is no exception. The situation is partially caused by the gap in qualities and skills required by employers and the insufficient practical knowledge young people possess. Being a responsible member of the community and one of the largest employers in Armenia, we find it our duty to contribute to creating more opportunities for young people to learn and realize their potential, especially for those living in the provinces”, said Christoph Speck, General Manager of Coca-Cola Hellenic Armenia.
In the first stage of Youth Empowered, program participants will acquire self-development and self-assessment skills, and will afterwards proceed to learning time management, project management, communication, negotiation and sales skills, business planning as well as financial literacy from professional mentors. Apart from Yerevan, trainings will be organized in Shirak, Lori, Tavush, Kotayk, Aragatsotn and Syunik provinces too.
“The labor market changes rapidly, while the field of education is one of the most stagnant systems as any progress is conditioned upon changes in people’s attitude. In this regard, cooperation of education with business environment and business structures is very important as the latter dictate conditions that the educational system must meet,” said Armenia’s Deputy Minister of Education and Science Davit Sahakyan, stressing the importance of the involvement of young people residing in the provinces.
Registration, coordination of training sessions, as well as all organizational works of Youth Empowered will be carried out by International Academy of Business. Registration of mentors and participants has already started. In the first year, the Program targets to cover over 2100 participants, extending this number to 8000 by 2020.
“Partnering with Coca-Cola Hellenic Armenia in delivering life and business skills trainings for unemployed young people is in line with our mission of providing Armenians with competitive advantages to apply the best and most modern skills needed in the 21st century, guaranteeing their meaningful employment, ensuring growth of Armenia’s public and private sectors and strengthening the Armenian Economy”, said Araksia Martirossian, Founder and CEO, IAB International Academy of Business.
Over its 20-year activity Coca-Cola Hellenic Armenia has made more than 40 million euros investments, contributing to the socioeconomic development of the country. A large team of more than 300 employees is directly engaged in the Company’s daily activity, while more than 11.000 clients help deliver its products to consumers.