Հայաստանը, որն էներգետիկ կարիքների բավարարման հարցում տևական ժամանակ է գործակցում էր միայն Ռուսաստանի հետ, այժմ հուսով է նվազեցնել այդ կախվածությունը՝օգտագործելով արևի էներգիան: Այդ մասին ասվում է AFP հոդվածում:
2006-ին Մոսկվան ամբողջապես իր հսկողության տակ առավ ՀՀ էլեկտրակայանները: ՌԴ-ն ապահովում է նաև երկրում սպառվող բնական գազի 80 տոկոսը և մատակարարում է երկրի միակն ԱԷԿ-ի՝ Մեծամորի ատոմակայանի հումքը:
Հոդվածում ասվում է, որ ՀՀ-ում արևային էներգետիկան մեծ հեռանկարներ ունի՝ հաշվի առնելով, որ Հայաստանը շատ ավելի արևառատ երկիր է, քան Եվրոպայի երկրներից շատերը, և որ, ըստ կառավարության, ամեն տարի երկրում 1 քմ արևի լույսից կարելի է ստանալ 1720կՎտ/ժ, մինչդեռ Եվրոպայում միջինը այդ ցուցանիշը հավասար է 1000 կՎՏ/ժ:
Ձգտելով ավելացնել էներգիայի նոր աղբյուրները՝ ՀՀ կառավարությունը միաժամանակ ձգտում է մինչև 2020թ. ավելի քան մեկ երրորդով կրճատել բնական գազի արտանետումները 2010-ի համեմատ:
«Մենք երբեք պատրանքներ չենք ունեցել, որ ատոմակայանը կարող է հավերժ աշխատել: Մի օր մենք ստիպված ենք լինելու այն կանգնեցնել և պետք է պատրաստ լինենք դրան»,-ասել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը:
Ըստ նրա, դա է պատճառը, որ ՀՀ-ն վերջին տարիներին ձգտում է զարգացնել էներգիայի բոլոր այլընտրանքային աղբյուրները՝ հիդրոէներգետիկան, օգտագործել քամու և արևի էներգիան:

Армения, которая долгое время полагалась на Россию в вопросе удовлетворения своих энергетических нужд, теперь надеется уменьшить эту зависимость, воспользовавшись солнечной энергией. Об этом говорится в статье AFP.
В 2006 году Москва получила полный контроль над электростанциями Армении. Россия обеспечивает также более 80% объема природного газа, используемого страной, не имеющей выхода к морю, и поставляет все топливо для единственной атомной электростанции страны – Мецаморской АЭС.
Учитывая, что Армения – более солнечная, чем многие страны Европы и, по данным правительства, ежегодно в стране получают 1720 кВт⋅ч на квадратный метр солнечного света, по сравнению с 1000кВт⋅ч в среднем по Европе, в статье отмечается, что в Армении солнечная энергия имеет больше перспектив.
В дополнение к увеличению доли новых источников энергии правительство Армении стремится к 2020 году сократить выбросы природного газа и нефти более чем на треть по сравнению с уровнями 2010 года.
«У нас никогда не было иллюзий, что атомная электростанция может работать вечно. Однажды нам придется ее остановить, и мы должны быть готовы к этому», – сказал замминистра энергетики и природных ресурсов Армении Айк Арутюнян.
По его словам, именно поэтому Армения в последние годы работает в направлении развитиявсех альтернативных источников энергии – гидроэнергии, ветра и солнечной энергии.