Մինչև 2018-ի մարտի 9-ը Ազգային ժողովը պետք է ընտրի Հայաստանի Հանրապետության չորրորդ նախագահին, իսկ ապրիլի 9-ից հետո՝ վարչապետին: ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, այս մասին ԱԺ ղեկավար կազմի հետ հանդիպմանը հայտարարել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Իհարկե, ցանկալի է, որ հանրապետության նախագահը ընտրվի խարհրդարանական ընդարձակ համաձայնության պայմաններում»,- նշել է նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ մինչև այս տարվա մարտի 9-ը Ազգային ժողովը պետք է ընտրի նաև Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամներին:
«Հաշվի առնելով նրան վերապահված լիազորությունները դատարանների և դատավորների անկախությունը երաշխավորելու գործում, այս մարմինը վճռորոշ նշանակություն է ունենալու մեր երկրի ապագայի համար», – ասել է նախագահը:

The National Assembly must elect the fourth president of Armenia by March 9, 2018, and the new prime minister after April 9, president Serzh Sargsyan said at a meeting with senior lawmakers.
“It’s desirable for the president to receive broad parliamentary support,” Sargsyan said on Friday, January 12.
The president said that the parliament must also elect the members of the Supreme Court Council by March 9.
Sargsyan will step down as the country’s president in spring, with Armenia making a full transition to a parliamentary system of government.
A spokesman for the ruling Republican Party of Armenia, Eduard Sharmazanov said Thursday the RPA will discuss the issue of nominating a presidential candidate in February.