Պերմի դպրոցում դանակահարված 10-ամյա Մենուա Աբրոյանն այժմ հիվանդանոցում է մյուս վիրավոր համադասարանցիների հետ միասին: Նրա հայրը՝ Արգիշտի Աբրոյանը որոշ մանրամասներ է ներկայացրել հունվարի 15-ին դպրոցում կատարված հարձակումից:
Միջադեպը տեղի է ունեցել Պերմի առանձին առարկաների խորացված ուսուցմամբ թիվ 147 դպրոցում Երևանի ժամանակով 09:19-ին: Դիմակավոր 2 երիտասարդ, ըստ որոշ տվյալների դպրոցի նախկին և ներկայիս աշակերտներ, ներխուժել է դպրոց և հարձակվել աշակերտների վրա: Ընդհանուր առմամբ տուժել է 15 մարդ, որոնցից 12-ը տեղափոխվել է հիվանդանոց:
«Որդիս այդ դպրոցն է հաճախում առաջին դասարանից: Մեզ դուր էր գալիս դպրոցը: Ինչպես պատմեց տղաս, մոտ 9:45-ին 2 երիտասարդ է ներխուժել դասարան: Մեկը դանակահարել է ուսուցչուհուն, իսկ հետո անմիջապես մոտեցել տղայիս՝ նա առջևում է նստում, և կտրող հարվածներ հասցրել՝ վնասելով տղայի գլխամաշկը: Որդիս արագ վեր է ցատկել և դուրս վազել միջանցք, հետո փողոց, վազելով հասել Գագարինի փողոցում գտնվող պոլիկլինիկա: Այնտեղ բժիշկներն օգնություն են ցուցաբերել նրան: Այժմ կինս որդուս հետ հիվանդանոցում է, ես ել դուրս եմ եկել աշխատավայրից, գնում եմ նրանց մոտ»,-պատմել է տղայի հայրը, գրում է «Կոմսոմոլսկայա պրավդան»:
Տուժած երեխաներից 2-ի վիճակը ծանր է՝ նրանց վնասվածքները լուրջ են: Ուսուչուհուն վիրահատել են, նա վերակենդանացման բաժանմունքում է:
Հարձակվողները ձերբակալվել են: Նրանցից մեկը նույն դպրոցի շրջանավարտ է, մյուսը՝ դպրոցի աշակերտ: Հայտնի է նաև, որ նրանցից մեկը հաշվառման է վերցված հոգենյարդաբանական դիսպանսերում:

Папа 10-летнего армянина Менуа Аброяна, пострадавшего во время резни в школе, приехал в краевую детскую больницу, где сейчас находится его сын и его одноклассники. Аргищти Аброян рассказал некоторые подробности инцидента.
Ранее сообщалось, что двое напали на пермскую школу. Инцидент произошел в школе № 127 с углубленным изучением отдельных предметов (находится в Мотовилихинском районе) 15 января в 10:19 по местному времени (09:19 по Еревану). Министерство здравоохранения Пермского края сообщает, что всего в результате инцидента пострадали 15 человек, 12 из которых были доставлены в больницы.
«Мой сын ходит в эту школу с первого класса. Нам нравилась эта школа. Как рассказал сынок, примерно в 9:45 к ним в класс влетели два парня. Один подбежал к учительнице и ударил ее ножом, а потом сразу подошел к моему сыну, он сидит впереди, и он порезал его – у сына порезы кожи на голове. Сын быстро вскочил и выбежал в коридор, потом на улицу, добежал до поликлиники на бульваре Гагарина. Там врачи оказали ему помощь. Сейчас моя жена с ребенком находится в больнице, а я ушел с работы, заехал в магазин, везу им продукты»,- рассказал отец мальчика, пишет «Комсомольская правда».
Сейчас раненная учительница Наталья Васильевна находится в МСЧ №4, ей сделали операцию и положили в реанимационное отделение. Пострадавшие школьники сейчас находятся в краевой детской больнице. Сообщается, что двое пострадавших детей в реанимации: у одного из них проникающее ранение глаза, у второго серьезная травма шеи.
Оба нападавших сейчас задержаны. Известно, что один из них – учащийся школы, а второй – недавно выпустился из нее. Кроме того, стало известно, что один из нападавших состоял на учете в психоневрологическом диспансере.