ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն, ում լիազորություններն ավարտվում են 2018 թվականի ապրիլին, կարծիք է հայտնել ապագա նախագահի առավել հարմար թեկնածուի համար անհրաժեշտ չափորոշիչների վերաբերյալ։
Մտավորականների հետ հանդիպման ընթացքում Սարգսյանը նշել է, որ ապագա նախագահն, ամենակարևորը, պետք է անկողմնակալ մարդ լինի, ով երբեք քաղաքականությամբ չի զբաղվել և կուսակցության անդամ չի եղել:
Այլ հատկանիշներից Սարգսյանը, մասնավորապես, ընդգծել է և երկրի ներսում, և դրսում ճանաչումը, հեղինակությունը, օտար լեզուներին տիրապետելն ու սփյուռքում և Հայաստանում լայն կապեր ունենալը։
ՀՀ Ազգային ժողովը կընտրի նոր նախագահին մարտի 2-ին։ Նախագահը կընտրվի 7 տարի ժամկետով, սահմանադրական փոփոխությունների համաձայն, նրան հիմնականում ներկայացուցչական գործառույթներ են վստահված։

President Serzh Sargsyan whose term expires in April 2018, has provided his opinion about the criteria that his successor should correspond to.
At a meeting with the Armenian intelligentsia, Sargsyan said the future president must be an impartial person, who has never been involved in politics and has never been a party member.
Also, the president stressed the importance of influence both in Armenia and abroad, the candidate’s reputation, their good command of foreign languages, as well as the wide network of connections both in and outside of the country.
Earlier, RPA lawmaker Vahram Baghdasaryan said the presidential election will most probably be held on March 2, with discussions on possible candidates set to launch this week.
The candidate must be a reputable person, who will be influential in the Diaspora, someone depoliticized, Baghdasaryan said.