ԵՄ-ն շատ բավարարված է և գովասանքի խոսքերով է հանդես գալիս Հայաստանի կառավարության հասցեին՝ մշակված օրենսդրության կապակցությամբ: Այդպիսի հայտարարությամբ է հանդես եկել Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչ կարծիք ունի Հայաստանում քաղաքական կոռուպցիայի վերաբերյալ։
«Խոսքը վերաբերում է ընտրական կոռուպցիայի՝ ձայների գնման և վարչական ռեսուրսների չարաշահման, ինչպես նաև վարչական ռեսուրսների մեխանիզմներով սպառնալիքներ օգտագործելու գործընթացների կարգավորման համար ստեղծված նոր օրենսդրական դրույթներին», – ասել է ԵՄ դեսպանը, հայտնում է Aysor.am-ը
Նա նշել է, որ վերոնշյալ հարցի վերաբերյալ կառավարության ձեռնարկած քայլերը ցույց են տալիս, որ ՀՀ-ԵՄ երկխոսությունը շարժվում է ճիշտ ուղղությամբ:
«Քանզի վերջին ընտրություններից հետո ԵԱՀԿ-ի համակողմանի հաշվետվության մեջ նշվել է, որ բանակցվել և բանավեճեր են եղել նաև Եվրախորհրդարանում, եվրոպական հաստատություններում, ևս մեկ անգամ փաստելով, որ ՀՀ կառավարությունն առանց սպասելու հաջորդ ընտրություններին՝ նախաձեռնողականորեն անցել է խնդրի լուծմանը, ինչը ցույց է տալիս, որ երկխոսությունը կառուցողական, դրական է և ԵՄ-ն ողջունում է այս զարգացումները»,-ասել է նա։
Սվիտալսկին ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Եվրամիությունը նախատեսում է զարգացման աջակցության ոլորտների համար Հայաստանի հատկացումների չափը ավելացնել 20-25 տոկոսով: Պյոտր Սվիտալսկին նկատել է, որ Հայաստանը շատ հավակնոտ բարեփոխումների շրջանակ է նախաձեռնել, որոնք վերաբերում են տարբեր ոլորտների` մարդու իրավունքերից մինչև տնտեսության զարգացում, և իրենք, որպես ԵՄ, առաջնահերթ են համարում ֆինանսական օժանդակություն ցույց տալ այս գործընթացում:

The European Union is very much satisfied with the anti-corruption legislation drafted by the Armenian government, head of the EU delegation to the country Piotr Switalski said in response to a question about his position on political corruption in Armenia.
“These are the legislative provisions created to regulate the practices of election corruption, i.e. vote buying and abuse of administrative resources, as well as the use of threats through administrative mechanisms,” Switalski was quoted as saying by Aysor.am.
According to him, the measures taken by the government reveal that the EU-Armenia dialogue is moving in the right direction.
“Following the last elections, the OSCE wrote in its comprehensive report that discussions and arguments have been held in the European Parliament and other European institutions, proving once more that the Armenian government did not wait for the next elections, but moved to solve the issue proactively,” the envoy said, adding that Armenia and the EU are having a constructive dialogue.
Armenia and the European Union signed the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) in late November 2017. Only Estonia has ratified the deal so far, while all the remaining 27 members of the bloc and Yerevan have yet to officially give approval to the document.