Հունվարի 20-ին արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսային հատվածում Ադրբեջանի ԶՈւ-ն գործողության մեջ է դրել հարվածային անօդաչու թռչող սարք՝ կիրառելով բաժակի մեջ կաղապարված ձեռքի նռնակ։ Այս մասին հայտնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
«Զավեշտական է, որ մոտ $4 մլրդ ռազմական բյուջեի մասին անընդհատ բարձրագոչող Ադրբեջանը 21-րդ դարում օգտագործում է տնայնագործությամբ (кустарный) պատրաստված «ռազմատեխնիկական» միջոց, որը, դեռևս 20-րդ դարում կիրառում էին աֆղանական մոջահեդները, իսկ ապա նաև՝ «Իսլամական պետության» ահաբեկիչները», -ասվում է հաղորդարգրության մեջ:
Հակառակորդի նախահարձակ գործողության հետևանքով ՊԲ-ն որևէ կորուստ չի ունեցել:
Ադրբեջանը ԱԹՍ-ներ է գնում Իսրայելից: 2007 թվականին $1,6 մլրդ-ի զենքի մատակարարման պայմանագիր է կնքել երկրի հետ: Բացի անօդաչուներից, Իսրայելը մատակարարում է Ադրբեջանին ռադարներ, հակատանկային հրթիռներ, ականանետեր, գիշերային տեսանելիության սարքեր, այլ ռազմական պարագաներ:

Азербайджан 20 января примерно в 14:50 по местному времени совершил очередную провокацию в северном направлении линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил, сбросив на армянские позициивместо мины ручную гранату в обычном стакане. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).
«Забавно, что постоянно заявляющий о 4-миллиардном военном бюджете Азербайджан использует в 21-м веке кустарно изготовленное «военно-техническое» средство, которое еще в 20-м столетии использовали афганские моджахеды, а позже также террористы «Исламского государства»,- говорится в заявлении оборонного ведомства.
В результате действий азербайджанских ВС Армия обороны НКР каких-либо потерь не понесла.
Азербайджан покупает БПЛА у Израиля. В 2007 году он подписал контракт с Израилем по поставкам оружия на сумму 1,6 млрд долларов.