Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի համաքաղաքային տոնակատարությունների միջոցառումները տեղի կունենան սեպտեմբերի 29-ից 30-ը: ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, նախագահ Սերժ Սարգսյանի անցկացրած խորհրդակցության ընթացքում այս մասին հայտնել է Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Խորհրդակցությանը ներկայացվել են միջոցառումների ծրագիրն ու ժամանակացույցը, ինչպես նաև մի շարք միջոցառումների մասով իրականացված նախապատրաստական աշխատանքները:
Քննվարկվել են նաև 2018-ին Հայաստանում կայանալիք կարևորագույն պետական մյուս երկու խոշոր միջոցառումների՝ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի, Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքները:
Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը տեղի կունենա հոկտեմբերի 11-12-ը: Գագաթնաժողովի շրջանակներում ծրագրված միջոցառումների մասին զեկուցել է արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:

Events marking the 2800th anniversary of the foundation of the Armenian capital city of Yerevan will be held on the weekend of September 29-30, mayor Taron Margaryan said at a meeting with president Serzh Sargsyan.
At the discussion, the program and timetable, as well as preparations for a number of events were presented on Friday, January 26.
Preparations for La Francophonie summit and celebrations marking the 100th anniversary of the heroic battles of May were also high on the agenda.
La Francophonie summit is slated for October 11-12, with dozens of heads of state and government, including French president Emmanuel Macron, set to attend the event in Yerevan.