Սյունիքը՝ էկոտուրիզմի հայկական կենտրոն
Սյունիքի Կապանում և Առաջաձոր գյուղում գործող էկոճամբարների հիմնական այցելուներն արտասահմանցիներ են: «Հայաստանի հարավի բնությունը չափազանց գրավիչ է նրանց համար: 2017-ին հասցրել ենք մոտ 300 զբոսաշրջիկ ընդունել: Այստեղ ճամբարային և զբոսավարական ծառայություններ են մատուցվում, ինչպես նաև իրականացվում են կրթական և վերականգնողական ծրագրեր»,- PanARMENIAN.Net ին պատմեց Սիրանուշ Վարդանյանը:
Ճամբարներն ունեն պերմակուլտուրաներով այգիներ, որտեղ զբոսաշրջիկներն ու կամավորները կարող են մշակել, իսկ հետո նաև վայելել իրենց իսկ մշակած բույսերը, պտուղները: Վրանները պատրաստված են վերամշակված էկոհումքից: Նախաձեռնության հեղինակները Կապանի շրջանում լեռնամագլցման երթուղիներ են նաև քարտեզագրել՝ 100 կմ երկարությամբ:
Ճամբարը նպաստում է համայնքում զբաղվածության խնդրի լուծմանը
2017 թվականին ՀԿ-ն օգնել է համայնքի 8 անդամի վաճառել իրենց արտադրանքը և ծառայություններ մատուցել զբոսաշրջիկներին: Այժմ աշխատում են համայնքի ևս 10 անդամի հետ: Շահառուները բնակվում են հիմնականում Կապան քաղաքում և շրջակա գյուղերում:
«Ստացված շահույթով բարեկարգում ենք համայնքի տեսարժան վայրերը, ենթակառուցվածքները, իրականացնում ենք կրթական ծրագրեր համայնքի բնակիչների շրջանում օրգանական գյուղատնտեսության մասին»,- ասում է Վարդանյանը:
Սոց. ձեռներեցությամբ զբաղվելը բավարարվածության զգացողություն է առաջացնում
Ըստ Սիրանուշի, մարզային ենթակառուցվածների բացակայությունն այստեղ սոց. ձեռներեցությամբ զբաղվելու հիմնական խոչընդոտներից է: Խնդիր է նաև մասնագետների պակասը՝ հատակապես մարքեթինգի բնագավառում:
«Միևնույն ժամանակ, Հայաստանում բիզնեսի այս մոդելով զբաղվելը շատ դրական է ընդունվում հասարակության շրջանում: Ուրախ ենք, որ մի կողմից կարողանում ենք ներկայացնել Հայաստանի ամենամեծ հարստությունը՝ բնությունն աշխարհին, իսկ մյուս կողմից նպաստել համայնքի զարգացմանը»,- ասում է Վարդանյանը:

Syunik as an ecotourism hub in Armenia
Foreigners account for the majority of those visiting the eco-camps in Kapan and the village of Arajadzor.
“Nature in Armenia’s south is extremely appealing to them. We managed to host some 300 tourists in 2017,” Siranush said in a conversation with PanARMENIAN.Net.
“We offer camping and guided services, as well as educational and rehabilitation programs.”
The camps house permaculture gardens where the travelers and volunteers can cultivate and enjoy the herbs and fruits they have grown themselves.
The tents are made from recycled raw materials, with those behind the initiative have also mapping mountain climbing routes with a length of 100km.
Also, the camp helps tackle the issue of employment in the community.
The profits, meanwhile, are spent to renovate community attractions, infrastructures, as well as implement educational projects about organic agriculture among the locals.
Social entrepreneurship generates sense of satisfaction
According to Siranush, the lack of provincial infrastructures is one of the biggest obstacles to engaging in social entrepreneurship in the country’s south, and the situation is further complicated by the shortage of of specialists, especially in the field of marketing.
“This model of business is easily accepted by the society. We are happy to unveil Armenia’s biggest wealth – a.k.a nature – to the world on the one hand, and to promote community development on the other,” she said.