Հայաստանում 2017 թվականին կացության կարգավիճակ ստացած օտարերկրացիների թիվը կազմել է 6042, որից 1396-ը ԱՊՀ երկրներից, 412-ը՝ ԵՄ երկրներից: Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն՝ Հայաստանում կացության կարգավիճակ ստացածների թվով առաջին տեղումԻրանի քաղաքացիներն են՝ 1138:
Հաշվետու ժամանակահատվածում Հայաստանում կացության իրավունք է տրվել նաև Հնդկաստանի 938 քաղաքացու, ՌԴ-ի՝ 915, Սիրիայի՝ 402, ԱՄՆ-ի ՝322 քաղաքացու:
2017-ին Հայաստանից ապաստան հայցած քաղաքացիների թվով առաջին տեղում Իրաքն է՝ 33 հոգի, երկրորդում՝ Սիրիան՝ 27: Այս երկրներին հաջորդում են Եմենը, Իրանը, Թուրքիան:

Five Azerbaijanis applied for asylum and were rejected in Armenia in 2017, the National Statistical Service says.
Also, 33 people from Iraq, 27 from Syria, as well as citizens from Yemen, Iran and Turkey sought asylum in the reporting period.
Furthermore, 6042 foreigners were granted permanent residency in 2017, including 1396 from CIS member states, 412 from EU countries.
According to the data, Iranians are the first in terms of the number of those who received residence status in Armenia. 1138 citizens of the Islamic Republic settled in the country in the reporting period.
938 citizens of India, 915 natives of Russia, 402 from Syria and 322 from the United States were also granted permanent residency.