Արցախի և Ադրբեջանի ԶՈւ շփման գծում զինվորի սպանությունն ի ցույց է դնում Բաքվի արհամարհանքը համանախագահ երկրների նկատմամբ: Այդ մասին հայտարարել է արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը տարածաշրջանային այցելության շրջանակներում Երևան ժամանած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա) և Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ), ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ հանդիպմանը։
Էդվարդ Նալբանդյանը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին ներկայացնելով փետրվարի 7-ին շփման գծում ադրբեջական կողմից զինադադարի կոպտագույն խախտման հետևանքով հայ զինվորի սպանությունը, ընդգծել է, որ Բաքվին՝ իրեն բնորոշ սադրիչ գործողություններից հետ չի պահում նույնիսկ եռանախագահների ներկայությունը տարածաշրջանում:
Համանախագահները տեղեկացրել են Բաքվում իրենց ունեցած հանդիպումների մասին։
Հայաստանի արտգործնախարարն ու համանախագահները քննարկել են հունվարին Կրակովում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպմանը ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կարողությունների ընդլայնման վերաբերյալ ձեռք բերված սկզբունքային համաձայնության հետ կապված հարցեր։
Էդվարդ Նալբանդյանը եռանախագահների ուշադրությունն է հրավիրել, որ ի տարբերություն համանախագահների ու Հայաստանի, Բաքուն այդպես էլ մինչ օրս որևէ հայտարարություն չի արել այդ համաձայնության վերաբերյալ և թե երբ է պատրաստ այն իրականացնել, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
«Տարօրինակ հիշողություն ունեն Բաքվում. խճճվելով իրենց իսկ հորինած կեղծիքների սարդոստայնում՝ մոռացության են տալիս մեկ ամիս և դրանից առաջ ձեռք բերված համաձայնությունները, որոնց մասին բազմիցս հայտարարել են համանախագահները, բայց միևնույն ժամանակ գլխիվայր մեկնաբանություններով վերհիշում են քսանհինգ տարվա վաղեմության այն փաստաթղթերը, որոնց եռանախագահները հայտնի պատճառներով նույնիսկ հղում չեն անում»,- նշել է Հայաստանի արտգործնախարարը։
Անդրադառնալով Բաքվից հնչող մեկնաբանություններին, թե իբր Ադրբեջանը հետաքրքրված է ղարաբաղյան հիմնահարցի շուտափույթ կարգավորմամբ՝ Հայաստանի արտգործնախարարը նշել է, որ խոսքերը հարկավոր է ամրապնդել գործերով, իրականացնել Վիեննայի, Սանկտ-Պետերբուրգի և Ժնևի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, ընդունել որպես բանակցությունների հիմք՝ հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ համանախագահների առաջարկությունները և առաջ շարժվել դրա հիման վրա։
Փետրվարի 7-ին՝ ժամը 13:50-ի սահմաններում, ՊԲ հարավային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում, հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից մահացու վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 1998թ. ծնված Հայկ Ռազմիկի Քալանթարյանը:

The killing of a Nagorno Karabakh Defense Army soldier by Azerbaijani armed forces on Wednesday, February 7 reveals Baku’s blatant disregard for the OSCE Minsk Group’s efforts in the process of the settlement of the conflict, Armenian foreign minister Edward Nalbandian said on Thursday.
Nalbandian was meeting the Minsk Group co-chairs – Igor Popov (Russia), Stephane Visconti (France), Andrew Schofer (USA) – and Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Andrzej Kasprzyk, who have arrived in Yerevan on a regional visit.
The co-chairs briefed the minister on their meetings in Baku.
Nalbandian and the co-chairs discussed issues related to the agreement on the expansion of the capacities of the office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, reached in January at the Krakow meeting of the foreign policy chiefs of the two countries.
Nalbandian drew the co-chairs’ attention to the fact that Baku authorities have not made any statement so far with regards to that agreement and when they are going to implement it.
“Baku has a strange memory: being entangled in the web of its own fabricated falsifications, it forgets the agreements reached one month before and prior to that, at the same time remembering with twisted interpretations the 25-year-old documents, to which the co-chairs have not even referred to, for obvious reasons,” Nalbandian said.
Informing the co-chairs about the killing of the Armenian soldier as a result of blatant violation of the ceasefire by the Azerbaijani side on the line of contact, Nalbandian underlined that even the presence of the mediators in the region does not stop Baku's provocations: Azerbaijan, according to him, demonstrates its disrespect towards the co-chairing countries.