Հայաստանում ԽՄ տարիներից մնացած գործարաններում, պահեստային շինություններում և Նուբարաշենի թունաքիմիկատների գերեզմանոցում կուտակված քիմիապես վտանգավոր նյութերի մեկ վայրում անվտանգ պահպանման և ոչնչացման նպատակով պահեստարան կկառուցվի: ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, այս մասին վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ հանդիպմանն ասել է արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
Նախարարի խոսքով, պահեստարանի կառուցման նպատակով ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի Գլոբալ Էկոլոգիական հիմնադրամի կողմից ներդրվելու է $275.000:
2017 թվականին ՌԴ-ն նախարարությանը ժամանակակից փրկարարական սարքավորումներով վերազինելու նպատակով տրամադրել է $16 մլն-ի աջակցություն: Ճապոնիայի կառավարության տրամադրած $15 մլն-ի դրամաշնորհով ձեռք է բերվել նոր ու ժամանակակից 36 հրշեջ մեքենա, 3 ավտոսանդուղք և 1 շարժական արհեստանոց: Բացի դրանից, ԱԻՆ-ին կտրամադրվի $2 մլն-ի արագ արձագանքման 10 մեքենա:
Զեկուցվել է, որ ԱԻՆ-ի «911» ծառայության ահազանգման կենտրոնում 2017-ին գրանցվել է 2,11 մլն զանգ. զանգերի օրական միջին քանակը 5780 է: ՀՀ տարածքում գրանցվել է 14.619 արտակարգ դեպք:

A storehouse for the safe storage and destruction of chemically hazardous materials accumulated in Soviet-era factories, storage buildings and the Nubarashen pesticide cemetery will be built in Armenia.
The issue was discussed at a meeting between prime minister Karen Karapetyan and minister of emergency situations Davit Tonoyan on Friday, February 9.
According to Tonoyan, the UNDP Global Environmental Finance Unit will invest $275.000 in the construction of the facility.
Summing up the past year, the minister said Russia has allotted $16 in aid for supplying the ministry with modern rescue equipment.
Moreover, the $15 million grant provided by the Japanese government was spent on the purchase of 36 new fire trucks, a turntable ladder and a mobile workshop.
Besides, 10 rapid response vehicles worth $2 million will be provided to the ministry of emergency situations.