2018 թվականին Հայաստանում ժամանակակից պլանետարիում կկառուցվի: Այս մասին ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, հայտարարել է նախարար Լևոն Մկրտչյանը:
Ծրագրի իրականացման համար նախատեսվում է մոտ 1,740 մլրդ դրամ հատկացնել, որից 236 մլն-ը կտրամադրի նախարարությունը:
Երեխաները կկարողանան պետության հաշվին այցելել պլանետարիում և այնտեղ դասաժամ ունենալ: Նախատեսվում է, որ պլանետարիումը տարեկան կսպասարկի ՀՀ մարզային դպրոցների 7-ից 11-րդ դասարանների մինչև 110.000-120.000 աշակերտի:
«Մասնագետների խոսքով՝ եթե երեխան 2 ժամ անցկացնի պլանետարիումում, ապա ողջ կյանքը կնվիրի բնագիտությանը: Եթե խոսում ենք գիտության զարգացման մասին, ապա պետք է համապատասխան միջավայր ստեղծենք, հետևաբար այդ ուղղությամբ առաջին քայլը պլանետարիումն է, իսկ երկրորդը՝ գիտության թանգարանի ձևավորման տեսլականը»,-նշել է ԿԳ նախարարը:

В 2018 году в Армении будет построен современный планетарий. Об этом заявил министр образования и науки РА Левон Мкртчян,
На реализацию проекта планируется выделить около 1,740 млрд драмов, из которых 236 млн драмов будет предоставлено министерством.
Дети смогут посещать планетарий за счет государства и даже проводить там уроки. Предусматривается, что планетарий будет ежегодно обслуживать до 110.000-120.000 учеников с 7 по 11 классы региональных школ РА.
«По словам экспертов, если ребенок провел 2 часа в планерии, он посвятит свою жизнь естественным наукам. Если мы говорим о развитии науки, нам необходимо создать соответствующую среду, поэтому первым шагом в этом направлении станет планетариум, а вторым – создание научного музея»,- сказал министр.