Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) և գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը շարունակում են Հայաստանի սահմանամերձ բնակավայրերում արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգերի տեղակայումը։ Համատեղ իրականացվող «Այլընտրանքային էներգիա» ծրագրի շրջանակում, այս անգամ լուսավորվել են Արմավիրի մարզի Շենիկ գյուղի հիմնական փողոցները` շուրջ 1850մ երկարությամբ տարածք: Տեղակայվել է 52 LED լուսարձակ:
Ի տարբերություն այլ լամպերի՝ LED լամպերն առավել արդյունավետ ու դիմացկուն են, կարող են անհամեմատ ավելի երկար ծառայել՝ սպառելով 80%-ով պակաս էլեկտրաէներգիա:
Էներգախնայող համակարգի ներդրումը համայնքային զարգացման կարևոր նախապայմաններից է: էներգախնայող տեխնոլոգիաների ներդրման ծրագիրը հնարավորություն է տալիս ոչ միայն թեթևացնել համայնքի ֆինանսական բեռը, աշխուժացնել համայնքային կյանքը, այլև` նպաստել կայուն և մաքուր շրջակա միջավայրի պահպանմանը։
Ժամանակակից համակարգի գործարկմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Շենիկ համայնքի ղեկավար Կորյուն Մինասյանը և գյուղի բնակիչները: «Մայրաքաղաքի և հատկապես սահմանամերձ գյուղերի զարգացման տեմպերի միջև մեծ տարբերություն կա: Ենթակառուցվածքների ապահովման անհրաժեշտությունն առկա է շատ բնակավայրերում: Տևական ժամանակ իրականացնում ենք այս ծրագիրը՝ ձգտելով լուծել եղած խնդիրներն ու կրճատել համայնքների ֆինանսական բեռը: Միայն 2017 թվականին հասցրել ենք LED լուսարձակներով աշխատող համակարգ գործարկել 6 մարզի 14 գյուղում: Շենիկը դրանցից մեկն է: Հաճելի է արձանագրել, որ մեզ հաջողվում է որոշակի քայլերով նպաստել նման բնակավայրերի զարգացմանը: Ի վերջո, լուսավորված փողոց ունենալը քաղաքի մենաշնորհը չէ: Դա քաղաքակիրթ կենսաձևի տարրական պայման է»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:

The Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and its general partner VivaCell-MTS continue the installation of outdoor lighting systems in the remote villages of Armenia.
This time, in the framework of the Alternative Energy project, the main streets of the village of Shenik in Armavir province, covering a 1,850 m-long territory, have been illuminated by the installation of 52 LED lights.
Installation of energy-efficient systems is one of the key preconditions of community development. The introduction of energy-efficient technologies reduces financial expenses, makes the community life more vibrant, as well as contributes to a sustainable and clean environment.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, the FPWC founder Ruben Khachatryan, Shenik community head Koryun Minasyan and village residents attended the launch of the energy-efficient lighting system.
“There is a big gap between border villages and the capital in terms of the development pace. There are many settlements that need infrastructure. We have been implementing this project for quite a while striving to solve the persisting problems and to ease the communities’ financial burden. In 2017 alone, we managed to launch LED lighting systems in 14 villages of 6 provinces. We are happy to state that we have managed to take steps that facilitate the development of the settlements. After all, illuminated streets are not a privilege of urban communities. It is an elementary condition for civilized living,” said Yirikian.
Compared to regular bulbs, LED lights are more energy-efficient and durable, and can serve for a much longer period, consuming 80% less electricity.