Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը շարունակում են ուշադրության կենտրոնում պահել հեռավոր, սահմանամերձ գյուղերն ու հնարավորինս աջակցել համայնքներին՝ առկա խնդիրների լուծման հարցում: «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում, հերթական ծրագիրն է իրականացվել Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղում: Գարիկ Ալեքսանյանի անվան երաժշտական դպրոցում տեղադրվել է արևային ջրատաքացուցիչ։
Համակարգի գործարկմանը ներկա են եղել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Բերդավանի երաժշտական դպրոցի տնօրեն Մարինե Նասիբյանը։
«Հայաստանի եղանակային պայմաններն այնքան բարենպաստ են այս ծրագրի համար, որ դրանից չօգտվելն ուղղակի մեծ բացթողում կլիներ: Դեռևս 2014 թվականին գործընկեր կառույցի հետ սկսեցինք իրականացնել «Այլընտրանքային էներգիա» նախագիծը՝ սահմանելով հստակ նպատակ. թեթևացնել գյուղական համայնքների բեռը` բնապահպանական և ժամանակակից լուծումներով: Այսօր կանդրադառնամ նախագծով իրականացվող ծրագրերից միայն մեկին՝ ջեռուցման այլընտրանքային համակարգերի գործարկմանը: Չորս տարվա ընթացքում մեզ հաջողվել է այդպիսի համակարգ գործարկել 11 գյուղում: Աջակցության թիրախում ընդգրկված համայնքները, որոնց թվում գերակշռում են սահմանամերձ բնակավայրերը, արդեն իսկ զգում են ծրագրի արդյունավետությունը. կա ծախսերի կրճատում: Բնակչի գոհունակությունը կատարված աշխատանքի ամենակարևոր ցուցանիշն է»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
Համակարգի գործարկման արդյունքում՝ երաժշտական դպրոցում ջեռուցումն արդեն իսկ իրականացվում է բացառապես արևային ջրատաքացուցիչի միջոցով: Իրականացված ծրագրի արդյունավետությունը կարելի է գնահատել ոչ միայն բնապահպանական, այլև՝ տնտեսական տեսանկյունից: Համակարգը թույլ կտա 40%-ով կրճատել ջեռուցման համար նախկինում ծախսվող միջոցները:
Սա գործընկեր կառույցների ջանքերով Բերդավանում իրականացված արդեն երրորդ ծրագիրն է։ Դեռևս 2016թ.-ի աշնանը գյուղում տեղադրվել էր 175 LED լուսարձակ՝ լուսավորելով 5425մ երկարությամբ տարածք։ Ծրագրի երկրորդ փուլով, անցյալ տարի էներգախնայող արտաքին լուսավորության LED լուսարձակների թիվն ավելացվել է ևս 27-ով, ինչի արդյունքում լուսավորվել է հիմնական փողոցների մնացած 900մ-ը: Երկու ծրագրի արդյունքում, ընդհանուր առմամբ տեղակայվել է 202 LED լուսարձակ և լուսավորվել 6325մ երկարությամբ տարածք:

The Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS continue providing support to remote and border villages of Armenia by helping them find a solution to crucial problems.
One more such project has been implemented in the framework of the Alternative Energy project in the village of Berdavan in Tavush province. A solar-heating system has been installed in the Music school after Garik Aleksanyan.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, FPWC Founder Ruben Khachatryan and Berdavan Music School Director Marine Nasibyan attendedthe launch of the newly installed system.
“The climatic conditions of Armenia are so favorable for the implementation of this project that not using them to our benefit would be a big mistake. In 2014, together with our partner organization, we launched the Alternative Energy program setting a clear objective: alleviate the burden of rural communities with the use of latest environmentally-friendly and technological solutions. Today I would like to highlight one of the projects implemented within the framework of the project – the installation of solar heating systems in rural communities. In the course of four years, we have installed solar water heaters in 11 villages. The target communities, most of which are on the border, already reap the benefits of the program,” said Yirikian.
As a result of the system’s operation, the solar water heater has become the only source to provide heating in the music school. The efficiency of the project can be measured both from the environmental and economic perspectives. The system allows to reduce heating costs by 40%.
This is already the third project implemented in Berdavan owing to the efforts of the two partner organizations. I the autumn of 2016, 175 LED lights were installed in the village illuminating a 5425m long area. During the second stage of the project, the number of energy-efficient outdoor LED lights was increased by 27, lighting the remaining 900m of the main road. In total, 6325 meters of Berdavan’s roadways are currently illuminated by 202 LED lights. շ