ՌԴ-ն արձագանքում է այն իրավիճակին, որը եղավ 2016 թվականի ապրիլին, դրանում ոչ մի կասկած չկա: Այդ մասին Աժ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերի կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչո՞ւ է ՌԴ-ն դատապարտում ԱՄՆ-ին Ուկրաինային զենք վաճառելու համար՝ պնդելով, որ հակամարտող երկրին չի կարելի զենք վաճառել, մինչդեռ ինքը Ադրբեջանին 2011-թվականից մոտ 5 միլիարդի զենք է վաճառել:
«Ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն բանի վրա, որ Ուկրաինայում, մասնավորապես, հարավ-արևելքում իրավիճակն ավելի թեժ է, որտեղ անընդհատ կրակոցներ են հնչում: Բարեբախտաբար, ԼՂ կոնֆլկտը կարծում եմ՝ այդ ֆազայում չի գտնվում»,-ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը:
Նա հավելել է, որ բոլորը հասկանում ենք, որ իրավիճակը պայթյունավտանգ է, ու 2016 թվականի ապրիլի իրադարձությունները դրա ապացույցն էին:
«Այժմ Ռուսաստանն իրականացնում է այն պայմանագրերը, որոնք կնքվել են մինչև 2016 թ. ապրիլը, և մենք պարտավոր ենք դա անել այդ պայմանագրի կետերին համապատասխան: Բայց այն իրավիճակը, որը եղել է մինչև 2016 թ. ապրիլը, իմ ունեցած տեղեկություններով՝ հետագայում չի վերարտադրվելու այն մասշտաբներով, որոնցով իրականացվում էր մինչ այդ: Մենք արձագանքում ենք այն իրավիճակին, որը եղավ 2016 թվականի ապրիլին, դրանում ոչ մի կասկած չկա», – ասել է նա:
Հունվարին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը քննարկում են ռազմատեխնիկական գործակցության վերաբերյալ նոր պայմանագրերի մանրամասները, այդ ուղղությամբ սահմանափակումներ չկան:

Deliveries of Russian weapons to Azerbaijan were carried out under agreements reached before the April war in Nagorno Karabakh (Artsakh) in 2016, Russian senator and the chairman of the foreign affairs committee Konstantin Kosachev told a press conference in Yerevan on Wednesday, March 14.
The senator was responding to a question about why the Russian Federation accuses the United States of supplying arms to Ukraine claiming that it is impermissible to supply arms to conflicting countries, while Russia has sold arms worth $5 billion to Azerbaijan since 2011.
“I would like to emphasize that we referred to armed conflicts in “hot phases”, as the situation in the east of Ukraine, where guns are shooting. Fortunately, the Karabakh conflict is not in this phase. We all understand that the situation is explosive, and the events of April 2016 are yet another tragic confirmation of that,” Kosachev said.
“Russia now fulfills the contracts that were concluded before April 2016, and we are obliged to do so in accordance with the provisions of these agreements.”
According to him, however, Russia will not supply weapons to Azerbaijan in the same amounts it did before 2016.
“Of course, we are reacting to the situation that happened in April 2016. There is no doubt about this,” the senator added.