Մի քանի երկիր կա, որոնց հետ վիզային ռեժիմը թուլացնելը որևէ վտանգ կամ խնդիր չի առաջացնի: Այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանի այն դիտարկմանը, որ Եվրամիությունից ՀՀ-ն ծանուցում է ստացել, որ 2017- նոյեմբերին ստորագրված համաձայնագրի որոշ դրույթներ արդեն կարող են ուժի մեջ մտնել:
Այս համատեքստում վարչապետը փոխարտգործնախարարից հետաքրքրվեց` արդյոք արտգործնախարարությունն առանձնացրել է այն երկրների ցանկը, որոնց հետ հնարավոր է թուլացնել վիզային ռեժիմը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Կարեն Կարապետյանը հարց է ուղղել` ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանին` արդյոք կոմիտեն, ելնելով իր գործունեության բնույթից, ներկայացրել է ԱԳՆ այն երկրների ցանկը, որոնց հետ իրենք կցանկանային ավելի դյուրին վիզային ռեժիմ ունենալ:
«Մենք ամենօրյա ռեժիմով աշխատում ենք ԱԳՆ-ի հետ: Եվ ամեն ամիս կամ տարի տալիս ենք այն երկրների ցանկը, որոնց հետ ուզում ենք հեշտացնել վիզային ռեժիմը»,- ասել է Զարմինե Զեյթունցյանը: Նրա խոսքերը հաստատել է նաև Շավարշ Քոչարյանը` նշելով, որ աշխատանքները տարվում են:
«Մի քանի երկիր կա, որոնց հետ վիզային ռեժիմը թուլացնելը որևէ վտանգ կամ խնդիր չի առաջացնի, բայց ուշացնում ենք», – ամփոփել է վարչապետը:
Կառավարությունը մարտի 22-ի նիստում հավանություն է տվել Հայաստանի և Եվրոպական միության և Ատոմային էներգիայի եվրոպական համայնքի ու դրանց անդամ պետությունների միջև ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը վավերացնելու մասին օրենքի նախագծին։

Armenian prime minister Karen Karapetyan on Thursday, March 22 instructed the foreign ministry and the State Tourism Committee to work towards facilitating visa regimes with several countries but gave no details.
Deputy foreign minister Shavarsh Kocharyan revealed that a notification from the European Union said some of the CEPA provisions can come into effect.
The CEPA (Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement) between the EU and Armenia was signed by Mogherini and Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian in Brussels on November 24. The Armenian government approved the 350-page deal in December and sent it to the parliament for final ratification on Thursday.
In this context, the premier asked both Kocharyan and tourism committee chief Zarmine Zeytuntsyan whether the two agencies have been collaborating on the issue.
Zeytuntsyan and Kocharyan said they are constantly working together and identifying the countries with which Armenia can facilitate or ease the visa regime on a monthly or yearly basis.