Երևանի կենտրոնում բացվել է «Սթար Վուդ» հյուրանոցային խմբի լյուքս շարքին պատկանող «Ալեքսանդր» հյուրանոցային համալիրը: Բացման արարողությանը ներկա է գտնվել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահը շրջել է նորաբաց և Հայաստանում իր դասի մեջ միակը հանդիսացող հյուրանոցային համալիրում, ծանոթացել կատարված աշխատանքներին, իրականացված ներդրումներին, ստեղծված աշխատատեղերին և առաջարկվող ծառայությունների որակին, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Հանդիսանալով «Մարիոթ ինթերնեյշնլ» ընկերությանը պատկանող «Դը լաքշրի քոլեքշն» աշխարհահռչակ ցանցի անդամ՝ «Ալեքսանդր» հյուրանոցը կառուցվել է համաշխարհային չափանիշներին համապատասխան՝ բարձրորակ շինարարական նյութերով և կահավորմամբ:
Հյուրանոցային համալիրի կառուցման նպատակով կատարված ընդհանուր ներդրումները կազմել են մոտ 53,9 մլն դոլարին համարժեք դրամ: Հյուրանոցում, որը կարող է միաժամանակ ընդունել մինչև 230 այցելու, ստեղծվել է 280.000 դրամ միջին աշխատավարձով 144 աշխատատեղ: Ըստ պատասխանատուների, այն առաջիկայում նախատեսվում է հասցնել 170-ի:

Marriott International opened a luxury hotel, The Alexander, in downtown Yerevan on Saturday, March 31.
Armenian president Serzh Sargsyan attended the inauguration of the complex, which is owned and operated by Starwood Hotels and Resorts Worldwide, LLC.
Sargsyan toured the newly-opened hotel to learn more about the investments, jobs and the quality of services.
A part of the world-renowned chain of Luxury Collection Hotels owned by Marriott International, The Alexander meets the best international standards and was built with quality materials and furnishings.
About $54 million were invested in the project. The hotel, which can accommodate up to 230 visitors simultaneously, provides 144 jobs with an average salary of AMD 280,000 (apx. $580). Executives say the number of people employed may reach 170 in the near future.
According to information posted on Starwood's website, the facility will offer a variety of luxury rooms, including family suites and a presidential suite, as well as at least four eateries and bars, including Gabriel’s Bar And Lounge, The Keys Cigar Lounge, Atelier 1797 Penthouse Bar & Grill and Gabriel’s Pastry Shop.
Currently, there are two Marriott hotels in Armenia – one in Yerevan, not far from The Alexander, and the other in the resort town of Tsaghkadzor.