Թուրքիայում տեղակայված «ՎիզաՄետրիկ» ընկերությունը շենգենյան վիզայի տրամադրման ծառայություններ չի մատուցի ՀՀ քաղաքացիներին: Դիմումների ընդունումը կշարունակի իրականացնել Գերմանիայի դեսպանության վիզաների բաժինը: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպանատունը:
«2018 թվականի ապրիլի 3-ից շենգենյան վիզայի համար դիմումների ընդունումը տեխնիկական պատճառներից ելնելով չի կարող իրականացվել «ՎիզաՄետրիկ» ընկերության կողմից», – նշված է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ պայմանավորվածությունների ամրագրումը կլինի սեփական առցանց հերթագրման համակարգում։
Արդարադատության նախարարությունն ուղեփակել էր ռուս-թուրքական «ՎիզաՄետրիկ» ընկերության կողմից ՀՀ քաղաքացիների անձնական տվյալների մշակումը, այն է՝ կասեցրել է անձնական տվյալները հավաքելու կամ ամրագրելու կամ համակարգելու կամ փոխանցելու կամ օգտագործելու հնարավորությունը՝ մինչև ստուգման գործողությունների ավարտը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ 2018-ի ապրիլի 3-ից Հայաստանում Գերմանիայի, Բելգիայի, Նիդեռլանդների, Լյուքսեմբուրգի, Ավստրիայի և Շվեդիայի համար շենգենյան վիզայի դիմումները կընդունի ոչ թե Գերմանիայի դեսպանատունը, այլ «ՎիզաՄետրիկը», որը ռուս-թուրքական կոնսորցիում է:

Starting from April 3, Russian-Turkish company VisaMetric won’t be able to accept applications of Armenian citizens for Schengen visas due to technical problems.
The applications will continue to be accepted and processed by the Visa Department of the German Embassy.
Armenia’s justice ministry later blocked the processing of personal data of Armenian citizens by VisaMetric, a Russian-Turkish consortium, which means the company cannot collect or coordinate or transfer or use such information by the end of inspections currently underway.
The ministry is now conducting inspections to reveal whether trusting Schengen visa services for Armenian citizens to the Turkish firm complies with the country’s legislation.