ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով Արմեն Սարգսյանն ազատվել է Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում և Իռլանդիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանի պաշտոնից:
«Արմեն Սարգսյանին ազատել Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում և Իռլանդիայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանի պաշտոնից »,-ասվում է ՀՀ նախագահի հրամանագրում:
Մարտի 2-ին Արմեն Սարգսյանն ընտրվել էր Հայաստանի նախագահ: Ապրիլի 9-ին տեղի կունենա նորընտիր նախագահի երդմնակալության արարողությունը:

Acting Armenian president Serzh Sargsyan has relieved president-elect Armen Sarkissian from the post of the ambassador to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.
A corresponding decree was on Thursday, April 5 posted on the website of the incumbent head of state.
Elected by the National Assembly on March 2, Sarkissian will assume presidency on April 9 when Serzh Sargsyan’s term as president expires.
The current president, meanwhile, is widely expected to become Armenia’s next prime minister as the country is making a transition to a parliamentary system of government.