Երևանը նախկին խորհրդային քաղաք է, որը հին է Հռոմից և որտեղ հին մշակույթը շատ հետաքրքիր կերպով համադրվում է արդիականի հետ: Այդ մասին iNews-ում հրապարակված հոդվածում գրել է Դիմիտրիս Հելլը՝ պատմելով Հայաստանի մայրաքաղաքի մասին:
Հայաստանի լավագույն կոնյակն ու գինին
«Արարատը» հայկական կոնյակ արտադրող ամենահայտնի բրենդերից է, սակայն ոչ միակը, որ արժանի է ուշադրության: Երևանի «Նոյ» գինու-օղու-կոնյակի գործարանը կառուցված է 16-րդ դարի ամրոցի հիմքի վրա, որի պատերը դեռ տեսանելի են գործարանի նկուղներից: Ինչպես նշում է հեղինակը, եթե դա բավարար չէ, որպեսզի Երևան այցելելու ցանկություն առաջանա, ապա պետք է նկատի ունենալ այնտեղ արտադրվող գինիների և կոնյակի լավ որակը:
Զով հանգիստ կանաչապատ վայրում
Հեղինակը նշել է նաև Սիրահարների այգին, որը գտնվում է քաղաքի կենտրոնում, կառավարական շենքերի հարևանությամբ, ինչպիսիք են նախագահական նստավայրն ու Ազգային ժողովի շենքը: Դա մի խաղաղ ու կանաչ օազիս է՝ ծառերով, ծաղիկներով, արձաններով ու շատրվաններով:
Հայաստանի հանրային ռադիոն
Առանձին ուշադրության է արժանի Հայաստանի հանրային ռադիոն, քանի որ Հայկական ռադիոյի կատակները հայտնի են դեռ ԽՍՀՄ ժամանակներից: Այդ կատակները նույնիսկ «երկաթե վարագույրի» միջով էին անցնում՝ մերձեցնելով Արևելքն ու Արևմուտքը սառը պատերազմի տարիներին: Մինչ օրս այդ կատակները կարելի է լսել որոշ երկրներում, ասվում է հոդվածում: Նշվում է, որ Երևանում տեղադրված է ռադիոյի 90-ամյակին և ՀՀ հեռուստատեսության 60-ամյակին նվիրված երգող արձանը: Արձանի մեջ ներկառուցված ռադիոընդունիչ կա, որը միշտ հեռարձակում է Հանրային ռադիոյի հաղորդումները:
Էդուարդ Ղազարյանի հանճարը
Էդուարդ Ղազարյանը, որը հայտնի է աշխարհում որպես «հայկական Դա Վինչի», ստեղծել է աշխարհի ամենափոքր ջութակը: Ղազարյանը վախճանվել է 2012-ին, նա քանդակորգծ էր, որը արվեստի յուրօրինակ գործեր էր ստեղծում մետաղից, որոնք երբեմն շաքարավազի հատիկից էր փոքր են, որոնք մարդու մազից հարյուրավոր անգամ բարակ տարրեր ունեն: Նրա գործերից մեկը ցուցադրվել է ԱՄՆ-ում «աշխարհի ութերորդ հրաշալիքը» խորագրով:
Խորհրդավոր լիճը
Հեղինակը գրել է նաև Երևանյան լճի մասին՝ նշելով, որ դա քաղաքի ծայրամասում գտնվող արհեստական ջրամբար է, որը գաղտնիքներ է թաքցնում իր խորքերում: 1968-ին լճի ափի մոտ գտնվող ստորջրյա քարանձավում հայտնաբերվեցին օբսիդիանից պատրատված պալեոլիթի դարաշրջանի գործիքներ: Այժմ այդ հողատարածքը պատկանում է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատանը: Ընդամենը 8 տարի անց՝ 1976-ին, տրոլեյբուս ընկավ լիճը, որի 96 ուղևորների մեծ մասին փրկվել չհաջողվեց: Շատերին է հայտնի Եվրոպայի և աշխարհի բազմակի չեմպիոն Շավարշ Կարապետյանի հերոսական պատմությունը, որը ողբերգության ժամանակ մարզվում էր լճի ափին և 20 մարդու կյանք փրկեց՝ հանելով նրանց 10 մ խորությունից: Նրա մարզական կարիերան խորտակվեց, իսկ ողբերգությունը, որը շատ բացասական էր ԽՍՀՄ իմիջի համար, ենթարկվեց գրաքննության և երկար ժամանակ այդ մասին չէր խոսվում, սակայն դա միայն հաստատեց լճի համբավը, կարծում է Հելլը:

It’s curious how little exposure there is for Yerevan, capital of Armenia. This former Soviet city is older than Rome and is full of ancient and modern culture interacting in interesting ways, author Dimitris Hall says in a feature published on iNews, revealing five local favorites in the Armenian capital.
Armenia’s best brandy and wine
Ararat is one of Armenia’s best-known brandy makers, but is by no means the only one, nor the most noteworthy. In fact, the Noy Wine Factory is built on the foundations of a 16th-century fortress, the walls of which are accessible from the cellar. If that’s not enough to warrant a visit, Noy’s brandy and wine are some of the best in the country, at least according to local Sofia.
Cold comfort in a leafy location
Lovers’ Park is right in the city centre, a quiet oasis close to all the important government buildings and sights, such as the Government Palace and the National Assembly, and is surrounded by fountains, plants, flowers and statues.
Radio Yerevan memorial
One of Yerevan’s most important claims to fame is the jokes connected to Radio Yerevan and its public radio company from the days of the USSR. The popularity of these jokes across the Iron Curtain during the Cold War brought the East and West closer together, and they can still be heard in some countries to this day. A Singing Sculpture was created to commemorate Radio Yerevan’s 90th anniversary as well as the 60th anniversary since the first public TV broadcast. It has a hidden radio receiver always tuned to the Public Radio of Armenia.
The genius of Eduard Khazaryan
The man known as the “Armenian da Vinci” was the creator (and player) of the world’s smallest violin. Eduard Kazaryan passed away in 2012 and was a polymath sculptor that worked to extraordinarily microscopic levels, often creating works of art smaller than a grain of sugar or containing elements hundreds of times thinner than a human hair. His work was exhibited in the US, where it was dubbed an “8th wonder of the world”.
A mysterious lake
Yerevanian Lake, an artificial reservoir in the outskirts of the city, hides secrets in its depths. In 1968, Paleolithic obsidian tools were discovered in a flooded cave on its shores, now belonging to the US Embassy in Armenia and currently out of bounds. Only 8 years later, in 1976, a trolleybus fell into the reservoir carrying 96 passengers, most of which did not survive. Amazingly, world record-breaking fin-swimming champion Shavarsh Karapetyan was jogging along the lake at the time and made history by heroically diving in and managing to save 20 of the trapped passengers from a depth of 10 metres. His sports career was ruined, and the tragedy, too negative for the USSR’s image at the time, was censored within the country, but that only made this lake’s reputation greater.