Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում Ազգային ժողովի հատուկ նիստում Հայաստանի նորընտիր նախագահ Արմեն Սարգսյանը ստանձնել է ՀՀ նախագահի պաշտոնը:
Նախագահը երդվել է՝ ձեռքը դնելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության մայր օրինակին և Վեհամոր ավետարանին. «Ստանձնելով Հանրապետության նախագահի պաշտոնը՝ երդվում եմ. հավատարիմ լինել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը, իմ լիազորություններն իրականացնելիս լինել անաչառ, առաջնորդվել միայն համապետական ու համազգային շահերով և իմ ողջ ուժը ներդնել ազգային միասնության ամրապնդման գործում»:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի Հայրապետական օրհնանքի խոսքից և աղոթքից հետո նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդես է եկել ելույթով:
Երդումից հետո հնչել է ՀՀ օրհներգը:
Նախագահի երդմնակալությունից հետո կառավարությունը հրաժարական կտա, մինչև ապրիլի 17-ը ԱԺ-ում կառաջադրվեն վարչապետի թեկնածուներ և տեղի կունենա վարչապետի ընտրությունը:
Նորընտիր նախագահ Արմեն Սարգսյանը Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պաշտոնը ստանձնելու հանդիսավոր արարողությունից առաջ տիկնոջ հետ ապրիլի 9-ի առավոտյան հյուրընկալվել է Հանրապետության նախագահի նստավայրում:

Former ambassador to the United Kingdom Armen Sarkissian was sworn in as Armenia’s new president at a special sitting of the National Assembly at the Sports and Concert Complex in Yerevan.
The president took an oath by putting his hand on the Constitution of Armenia and the Holy Gospel.
“I swear to be loyal to the Constitution of Armenia, to be impartial in the exercise of my powers, to be guided only by national interests and to put all my strength into enhancing the national unity,” Sarkissian said.
Starting from Monday, constitutional reforms change the way Armenia is governed. The second and final presidential term of Serzh Sargsyan ends, and he expected to resign as president and head of state, along with the current government.
Sarkissian was nominated for the post by the ruling Republican Party of Armenia (RPA) and elected by the National Assembly on March 2.