Հայաստան-Եվրոպական Միություն համաձայնագրի վավերացմամբ սկսվելու է վիզաների ազատականացման մեկնարկը: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Կարեն Նազարյանը Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին հարցի քննարկման ժամանակ:
Նա տեղեկացրել է, որ վիզաների ազատականացումը երկու երկրների կողմից ստանձնված հանձնառություն է և առաջիկայում ԵՄ-ն Հայաստանին կտրամադրի վիզաների ազատականացման մեկնարկի գործողությունների ծրագիրը, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Դա իրենից ներկայացնում է բարեփոխումներ պարունակող մի գործընթաց։ Հայկական կողմը, սակայն չի սպասել այդ գործողությունների ծրագրի տրամադրմանը, և ՀՀ կառավարությունը ձեռնամուխ է եղել մի շարք օրենսդրական փոփոխությունների իրականացմանը, որոնք մաս են կազմելու ազատականացման գործընթացին։ Հույս ունենք, որ մեր սկսած գործողությունները ըստ արժանվույն կգնահատվեն ԵՄ-ի կողմից», – հավելել է Կարեն Նազարյանը։

Ратификацией соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве с ЕС начнется процесс либерализации визового режима для Армении. Об этом заявил замглавы МИД Армении Карен Назарян на обсуждении соглашения в парламенте Армении.
По его словам, либерализация визового режима – это процесс между двумя странами, и в скором времени ЕС предоставит Армении программу действий, пишет Aysor.am.
«Программа действий предполагает процесс реформ. Армянская сторона, однако, не дожидаясь программы действий, начала осуществление ряда законодательных изменений, которые составят часть процесса либерализации. Надеемся, что наши действия по достоинству будут оценены со стороны ЕС», – сказал Назарян.