«Քաղաքացիական կուսակցության» «Իմ քայլը» նախաձեռնության անդամները Ֆրանսիական հրապարակից շարժվում են դեպի Ազգային ժողովի շենք: Ոստիկանները երկաթյա արգելապատնեշներ են տեղադրել Բաղրամյան պողոտայի սկզբում, պատնեշ կազմել:
17:38 Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ժամը 19:00-ին Բաղրամյան պողոտայի սկզբնամասում կմեկնարկի հանրահավաքը:
17։34 ԵԼՔ դաշինքի «Հանրապետություն» կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանը, «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության անդամներ Էդմոն Մարուքյանը, Մանե Թանդիլյանը, Գևորգ Գորգիսյանը միացել են ցույցին:
17:30 Փաշինյանը դուրս եկավ Նաիրի Բ/Կ-ից և միացավ Բաղրամյան պողոտայում ցույցը շարունակողներին:
17:07 Փաշինյանը Նաիրի ԲԿ-ում լրագրողներին հայտնել է, որ շուտով միանալու է ցուցարարներին: Նա ասել է, որ իր աչքը վնասվել է ձայնային նռանակից, և կոչ է արել ոստիկանությանը չկիրառել այդ միջոցը ցուցարարների դեմ: նա հավելել է, որ Մարտի 1-ի զոհերից Համլետ Թադևոսյանը, ամենայն հավանականությամվ, հենց ձայնային նռնակից է զոհվել:
16:43 Տուժել է երեք ոստիկան, նրանք Նաիրի ԲԿ-ում են:
16:29 Շարժման ակտիվիստ Արսեն Խառատյանը տեղեկացրեց, որ Նիկոլ Փաշինյանի ինքնազգացողությունը լավ է, և որ նա շուտով Բաղրամյան պողոտայում կմիանա ցուցարարներին:
16։08 Ոստիկանությունը դիմել է Փաշինյանին․ «Ձեր կողմից ղեկավարվող հավաքի մասնակիցների բռնի գործողությունների արդյունքում կոպտորեն խախտված է հասարակական կարգը: Ոստիկանության բոլոր նախազգուշացումները, պահանջները և սահմանափակիչ այլ գործողությունները այլևս անարդյունավետ են, ուստի ղեկավարվելով «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 33-րդ հոդվածով՝ ոստիկանությունը Ձեզանից պահանջում է դադարեցնել հավաքը: Հավաքի վայրում Ձեր բացակայության կամ Ձեր կողմից ոստիկանության պահանջը չկատարելու դեպքում սահմանված ողջամիտ ժամկետի ավարտից հետո Ոստիկանությունը կցրի հավաքը՝ կիրառելով ուժ և հատուկ միջոցներ»:
16:07 Նիկոլ Փաշինյանին ՆԱԻՐԻ Բ/Կ են տեղափոխել, հայտնում է aysor.am-ը:
16:05 Ցուցարարներն ու ոստիկանները կատարում են Հայաստանի հիմնը: Իրավիճակը հանդարտվել է:
16:00 Ոստիկանները ցուցադրաբար հանեցին հակագազային դիմակները: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել գազ չկիրառել ցուցարարների նկատմամբ, իսկ ցուցարարներն էլ իրենց հերթին մի քանի քայլ պետք է նահանջեն:
15:53 Ոստիկանությունը նախազգուշացրել է ցուցարարներին, որ ցույցը ցրելու որոշում կա: Նախաձեռնության անդամ Դավիթ Սանասարյանի տեղեկություններով, ոստիկանները մեկուսացրել են Նիկոլ Փաշինյանին:
15:50 Ոստիկանները հակագազային դիմակներ են հագնում:
15:43 Ոստիկանները նորից վերականգնեցին փշալարը, քաղաքացիների շրջանում տուժածներ կան
15:35 Մեկ քաղաքացի վնասվածք է ստացել: Ոստիկանական պատնեշի հետևում քաղաքացիներ կան. ոստիկանները երկու կողմից ցուցարարներով են շրջափակված:
15:31 Նիկոլ Փաշինյանն այժմ է ձեռքերով է փորձում հեռացնելփշալարերը: Ոստիկանությունը գազ կիրառեց:
15:27 Նիկոլ Փաշինյանը փայտի կտորով փորձում է հեռացնել փշալարերը:
15:23 Ցուցարարները հաղթահարել են երկաթյա արգելապատնեշները, հասել փշալարերի մոտ:
15:20 Բախումներ են սկսվել ոստիկանների և ցուցարների միջև: Փշալար է անցկացվել Բաղրամյան պողոտայի վրա:
15:17 Երևանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանն ասում է՝ պատգամավոր Փաշինյանին, Նազարյանին, Միրզոյանին ու Միքայելյանին կանցկացնի ներս, բայց բացել ոստիկանների կազմած բարիկադները չի կարող: Փաշինյանն ասում է՝ ինքն է ընտրելու, որտեղից անցնի ներս:
15:15 Նիկոլ Փաշինյանն այժմ բանակցում էՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պետի տեղակալ Վալերի Օսիպյանի հետ՝ ԱԺ մուտք գործելու համար:

Утром 16 апреля в Ереване с новой силой начались акции протеста против премьерства бывшего президента Армении Сержа Саргсяна. К 13:30 по местному времени активисты инициативы «Мой шаг» вернулись на площадь Франции. Лидер «Гражданского договора», руководитель парламентской фракции оппозиционного блока «Елк» Никол Пашинян призвал демонстрантов направиться в сторону проспекта Баграмяна, к зданию НС.
18:20 Пашинян перенес запланированный на 19:00 митинг на площадь Франции.
17:38 Пашинян заявил, что в 19:00 по местному времени в начале проспекта Баграмяна стартует митинг.
17:33Пашиняна на проспекте Баграмяна встретили остальные депутаты Национального Собрания РА от фракции «Елк» – глава партии «Светлая Армения» Эдмон Марукян, председатель партии «Республика» Арам Саргсян, а также Мане Тандилян и Геворк Горгисян.
17:29 Пашинян вернулся на Баграмяна, где его ожидают участники акции протеста. До этого лидер оппозиции сообщил, что повредил глаз выпущенной полицией шумовой гранатой. Он предупредил, что такие гранаты опасны для людей, и призвал полицию не применять их.В ответ на вопрос, ожидает ли он, что полиция вновь применит силу и каковы будут его действия в таком случае, Пашинян сказал: «Накануне в своем выступлении я уже сказал, что я готов даже пожертвовать своей жизнью во имя победы граждан РА. И это не просто политическое заявление».
16:43 Трое полицейских пострадали, они перевезены в МЦ «Наири».
16:20 Скорая помощь выводит пострадавших с места событий.
16:15 Депутат парламентской фракции «ЕЛК» Лена Назарян сообщила Радио «Азатутюн», что Пашиняна госпитализировали в МЦ «Наири», он получил ранения руки.
16:03 Демонстранты и полицейские вместе поют гимн Армении.
16:00 Полицейские сняли противогазы, стороны достигли соглашения, что спецсредства со стороны полиции не будут преминяться, а демонстранты на несколько шагов отойдут от колючей проволоки.
15:53 Пашиняна госпитализировали, сообщают СМИ.
15:49 Полицейские надели противогазы.
15:40 Полиция восстановила проволоку. Демонстранты и представители правоохранителей стоят по разные стороны колючей проволоки. Ситуация немного стабилизовалась, пострадавших граждан вывели из толпы.
15:33 Полиция прибегла к спецсредствам, пустила газ. Среди гражданских есть пострадавший, его пытаются вывести.
15:29 У здания НС на Баграмяна проведена колючая проволока, за которой стоят полицейские. С другой стороны стоят демонстранты, они с помощью деревянной палки пытаются порвать проволоку. Пашинян в первом ряду, он пытается пройти через колючее ограждение.
15:10 На проспекте Баграмяна начались столкновения между демонстрантами и полицией. Никол Пашинян со сторонниками попытался пройти через оцепление, полицейские не пустили, после чего началась потасовка.
Еще накануне лидер «Гражданского договора», руководитель парламентской фракции оппозиционного блока «Елк» Никол Пашинян призвал людей с 08:15 утра 16 апреля перекрыть мосты, ведущие к центру города, оставить машины на дорогах и присоединиться к протестующим на проспекте Баграмяна у здания парламента, где 16 апреля были представлены кандидаты на пост премьер-министра Армении.