ԱԺ-ում կայացած քվեարկության արդյունքով ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընտրվել է վարչապետի պաշտոնում։
Սարգսյանը հավաքել է 77 կողմ ձայն, դեմ ձայները 17-ն էին
Կողմ են քվեարկել Հանրապետական և ՀՅԴ խմբակցությունները, մի քանի ընդդիմադիր պատգամավոր չի մասնակցել քվեարկությանը՝ փոխարենը ցույցերի մասնակցելով։
Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱԺ-ում իրեն պաշտպանելու համար։ «Որպես քաղաքական կոալիցիա լուրջ պատասխնատվություն ենք ստանձնել, գիտակցում ենք դրա հետևանքները», – նշել է նա։ Բացի իշխող կոալիցիայից, Սերժ Սարգսյանը շնոհակալություն հայտնեց «Ծառուկյան» դաշինքին ու «ԵԼՔ» դաշինքին։ «Սահմանադրական պահանջով, մենք այսուհետ անմիջական շփումների շատ առիթներ ենք ունենալու։ Հուսով եմ, արագ հաղթահարվելու են առկա շատ թյուրըմբռնումներ ու կաղապարներ, որոնք կան և անկախ մեր քաղաքական տարաձայնություններից լավ բարեկամներ ենք դառնալու»:
Ընդիմությունը 5-րդ օրն է՝ մասսայական ցույցեր է անցկացնում Սարգսյանի վարչապետության դեմ։ Նախօրեին ոստիկանների ու ցուցարարների բմիջև բախումներում տուժել են 46 մարդ, այդ թվում 6 ոստիկան․ նրանք վիրավորվել են հատուկ միջոցների կիրառումից։ Տուժել էր նաև ընդդիմության առաջնորդներից մեկը՝ պատգամավոր ՆԻկոլ Փաշինյանը, ով, սակայն, ապաքինվել ու վերադարձել էր հիվանդանոցից։
Սարգսյանը երկիրը ղեկավարում է 2008 թվականից՝ նախագահի պաշտոնում։ 2015-ին երկրում սահմանադրական հանրաքվե անցկացվեց ու կառավարման ձևը փոխվեց կիսանախագահականից խորհրդարանականի։

Armenian third president, Serzh Sargsyan was elected as a Prime Minister as the result of the elections in the parliament. Sargsyan received 77- for and 17- against votes.
Republican Party and the Armenian Revolutionary Federation voted for the candidacy of Sargsyan. Several opposition MPs did not take part in the elections as they continued protesting in the streets.
For 5 days in row the opposition holds mass protests against the ex-president, Serzh Sargsyan becoming the Prime Minister of the country. Yesterday, 46 people were injured during the clashes between the police and protesters. The injuries were caused by the special measures that had been taken by the police. One of the organizers of the protests, MP Nikol Pashinyan was also injured who soon recovered and returned from the hospital.
Sargsyan rules Armenia in the role of a president since 2008. In 2015 Armenia had a constitutional referendum as a result of which the form of government has changed from semi-presidential to parliamentary. Opposition protests against Serzh Sargsyan being elected as Prime Minister․