«Ավրորա» մրցանակը ճանաչման է արժանացրել 3 մարդասերի՝ Հնդկաստանում սեռական բռնությունների դեմ պայքարի, Մյանմայում ռոհինջա ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության և Մեքսիկայում կենտրոնաամերիկացի փախստականներին ապահով ապաստան տրամադրելու գործում ցուցաբերած անձնուրաց նվիրումի համար։
Յուրաքանչյուր անհատ ընտրվել է այն բացառիկ խիզախության, շարունակական ազդեցության և անսպառ նվիրումի համար, որ ցուցաբերել է հանուն մարդկային կյանքի փրկության և աղետի պայմաններում մարդասիրական օգնության գործի առաջմղման, հայտնում է IDeA հիմնադրամի մամուլի ծառայությունը:
«Ավրորա» մրցանակը, որը «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը շնորհում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, ներկայացրել է 2018-ի երեք հերոսներին.
• Չո Լա Աուն, իրավաբան և ռոհինջա ժողովրդի առաջնորդ, Մյանմա։ Ազգությամբ ռոհինջա, մահմեդական Չո Լա Աունը, թեև ընդհանուր առմամբ 12 տարի անցկացրել է բանտերում՝ համակարգային խտրականության և բռնաճնշումների դեմ խաղաղ բողոքներ կազմակերպելու մեղադրանքով, իրավապաշտպանի իր հմտությունները մշտապես ծառայեցրել է իր համայնքի կարիքներին՝ պայքարելով հանուն անհավասարության վերացման, մարդու իրավունքների առաջխաղացման և կրթական հնարավորությունների ստեղծման։ Նա պարգևի է առաջադրել միջազգային կազմակերպությունների, որոնք Մյանմայում բժշկական և ընդհանուր օգնություն են տրամադրում փախստականներին։
• Հեկտոր Թոմաս Գոնսալես Կաստիլյո, «72. տուն և ապաստան միգրանտների համար» կազմակերպության հիմնադիր, Մեքսիկա։ Ֆրանցիսկյան ուխտի վանահայրը ապաստան, սնունդ, ջուր, խորհրդատվություն և իրավական աջակցություն է տրամադրել ավելի քան 50.000 կենտրոնաամերիկյան ներգաղթյալների՝ Մեքսիկայի տարածքով իրենց դժվարին ճանապարհորդությունների ընթացքում, օգնություն մատուցելով բոլորին, այդ թվում՝ հարձակումներից ու առևանգումների փորձերից տուժածներին և սեփական երկրներից արտաքսվածներին։ Նա պարգևի է առաջադրել կազմակերպությունների, որոնք ակտիվորեն գործում են ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ով ապրողների մարդու իրավունքների առաջխաղացման, ինչպես նաև Մեքսիկայում մայա ժողովրդին մշակութային կրթությամբ ապահովելու ուղղություններով։
• Սունիտա Քրիշնան, «Փրաջվալա» կազմակերպության համահիմնադիր, Հնդկաստան։ Խմբակային բռնաբարության ենթարկված, սակայն հետագայում կանանց իրավունքների ակտիվիստ այս կինը ցավը վերածել է զորության և ներշնչանքի աղբյուրի, որպեսզի փրկի, ռեաբիլիտացնի և հասարակությանը վերաինտեգրի սեռական թրաֆիքինգի և հարկադիր մարմնավաճառության զոհերին՝ ստեղծելով մի կազմակերպություն, որը դրական ազդեցություն է գործել ավելի քան 17.800 կանանց և երեխաների կյանքում։ Նա պարգևի է առաջադրել կազմակերպությունների, որոնք Հնդկաստանում պայքարում են գենդերային անհավասարության, սեռական բռնությունների և թրաֆիքինգի դեմ։
Երեք մարդասերները մեծարման կարժանանան «Ավրորա» մրցանակի շնորհման երրորդ հանդիսավոր արարողության ընթացքում, որը տեղի կունենա 2018-ի հունիսի 9-ին, Երևանում։ Առաջադրված երեք գործիչներից մեկը հունիսի 10-ի արարողության ընթացքում կընտրվի 2018 թվականի «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր և կպարգևատրվի ինչպես 100.000 դոլարի պարգևով, այնպես էլ 1 000 000 դոլարի դրամաշնորհով՝ ստանալով բացառիկ հնարավորություն շարունակելու նվիրատվության շղթան և աջակցելու ժամանակին իրեն ոգեշնչած ու գործի մղած կազմակերպություններին։
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի նպատակն է մեծարել մերօրյա հերոսներին այն բացառիկ ազդեցության համար, որ նրանք իրենց գործողություններով ունեցել են մարդկային կյանքի պահպանման և մարդասիրությունն առաջ մղելու գործում։ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրին ամեն տարի 2015-2023թթ. (ի հիշատակ ութ տարի տևած Հայոց ցեղասպանության՝1915-1923թթ.) շնորհվում է 100.000 դոլար պարգև և բացառիկ հնարավորություն շարունակելու նվիրատվության շղթան՝ 1.000.000 դոլարի դրամաշնորհի առաջադրելով իրեն ոգեշնչած և գործի մղած կազմակերպություններին։

The Aurora Prize for Awakening Humanity Selection Committee announced three humanitarians as potential recipients of the 2018 Prize on Tuesday, April 24.
Each individual was chosen for their exceptional courage, far-reaching impact and endless commitment to preserving human life and advancing humanitarian causes in the face of adversity. The Aurora Prize, granted by the Aurora Humanitarian Initiative on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, named:
Kyaw Hla Aung, Lawyer and Rohingya Leader, Myanmar – A Rohingya Muslim who, despite being imprisoned for a collective 12 years for peaceful protests against systematic discrimination and violence, uses his legal expertise to fight for equality, improvements in education and human rights for his community. He has nominated international organizations that provide medical aid and assistance to refugees in Myanmar.
Fr. Héctor Tomás González Castillo, Founder of La 72, Mexico – A Franciscan friar who has provided shelter, food, water, counseling and legal assistance to more than 50,000 Central American immigrants along their often-harrowing journeys through Mexico, providing aid to all, including those who suffer traumatic attacks, attempted kidnappings and expulsions from their own countries. He has nominated organizations working to promote human rights for those living with HIV/AIDS and to provide cultural education to Mayans in Mexico.
Sunitha Krishnan, Co-Founder of Prajwala, India – A gang rape survivor turned women’s rights advocate who used her trauma as motivation to rescue, rehabilitate and reintegrate victims of sex trafficking and forced prostitution back into society, creating an organization that has positively impacted the lives of more than 17,800 women and children. She has nominated organizations that fight gender imbalance and sexual violence and trafficking throughout India.
The three humanitarians will be honored at the third annual Aurora Prize Ceremony in Yerevan, Armenia on June 9, 2018. Of the three nominated, one will be chosen as the 2018 Aurora Prize Laureate at a ceremony on June 10, 2018. The Laureate will receive a grant of US$100,000, as well as a US$1,000,000 award, giving them the unique ability to continue the cycle of giving by supporting organizations that have inspired their work.
The Selection Committee, co-chaired by Academy Award-winning actor and humanitarian George Clooney, includes Nobel Laureates Oscar Arias, Shirin Ebadi and Leymah Gbowee; former president of Ireland Mary Robinson; human rights activist Hina Jilani; former foreign minister of Australia and President Emeritus of the International Crisis Group Gareth Evans; former president of Mexico Ernesto Zedillo; Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London Lord Ara Darzi; Medecins sans Frontieres Founder Bernard Kouchner; and former United States ambassador to the United Nations Samantha Power. The Committee shortlisted the three Humanitarians as finalists from 750 nominations for 509 unique candidates submitted in 12 languages from 115 countries.
The 2017 Aurora Prize was awarded to Dr. Tom Catena, an American Catholic missionary working as the sole surgeon in the war-ravaged Nuba Mountains in Southern Sudan where humanitarian aid is restricted. “Dr. Tom,” as he is known locally, has been on call 24 hours a day, seven days a week at the Mother of Mercy Catholic Hospital serving a community of more than 750,000 people in the 500-bed hospital. On any given day, Dr. Tom treats patients for ailments ranging from bombing attack injuries to malaria, malnourishment, leprosy and beyond.
“I am eternally grateful to the Aurora Prize for the recognition of our efforts and for providing Laureates with much-needed resources to advance our field work,” said Dr. Tom about being honored as the second annual Aurora Prize Laureate. “Perhaps most importantly, the Prize also helps draw international attention to the problems many see every day that aren’t reported. Thanks to the Prize, we are able to explain the situation in Nuba, and I look forward to the light the Prize can shine on the remarkable issues this year’s Humanitarians are confronting around the world.”
Marguerite Barankitse from Maison Shalom and REMA Hospital in Burundi was named the first Aurora Prize Laureate in 2016. Ms. Barankitse has spent the last 20 years providing safe haven for orphans and refugees escaping violence and abuse during her country’s civil war. Since becoming the inaugural Laureate, she has supported 11 initiatives across five countries, advancing education for Burundian refugees, empowering women, girls and victims of sexual assault, and rehabilitating refugees and victims of human trafficking.
The 2018 Aurora Prize Laureate will be named at the close of a weekend of events that include the annual Aurora Dialogues.