ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը հանդիպել է վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանի հետ։
Հանդիպման ժամանակ դեսպան Միլսը կրկին անգամ վերահաստատել է ԱՄՆ կառավարության դիրքորոշումը և շեշտել, որ բոլոր գործընթացները պետք է տեղի ունենան Սահմանադրության համաձայն: Նա ավելացրել է, որ քաղաքական իրավիճակի կարգավորման համար երկխոսությունն այլընտրանք չունի:
̶«̶Ե̶ս̶ ̶վ̶ս̶տ̶ա̶հ̶ ̶ե̶մ̶,̶ ̶ո̶ր̶ ̶ժ̶ո̶ղ̶ո̶վ̶ր̶դ̶ա̶վ̶ա̶ր̶ո̶ւ̶թ̶յ̶ա̶ն̶ ̶կ̶ա̶մ̶ ̶ժ̶ո̶ղ̶ո̶վ̶ր̶դ̶ա̶վ̶ա̶ր̶ո̶ւ̶թ̶յ̶ա̶ն̶ ̶ա̶մ̶ր̶ա̶պ̶ն̶դ̶մ̶ա̶ն̶ ̶ճ̶ա̶ն̶ա̶պ̶ա̶ր̶հ̶ն̶ ̶ա̶յ̶ն̶ ̶չ̶է̶,̶ ̶ո̶ր̶ ̶վ̶ա̶ր̶չ̶ա̶պ̶ե̶տ̶ի̶ ̶թ̶ե̶կ̶ն̶ա̶ծ̶ո̶ւ̶ն̶ ̶ը̶ն̶տ̶ր̶վ̶ո̶ւ̶մ̶ ̶է̶ ̶փ̶ո̶ղ̶ո̶ց̶ո̶ւ̶մ̶՝̶ ̶ց̶ո̶ւ̶յ̶ց̶ի̶ ̶ժ̶ա̶մ̶ա̶ն̶ա̶կ̶»̶,̶-̶ ̶ն̶շ̶ե̶լ̶ ̶է̶ ̶Ռ̶ի̶չ̶ա̶ր̶դ̶ ̶Մ̶ի̶լ̶ս̶ն̶՝̶ ̶ը̶ն̶դ̶գ̶ծ̶ե̶լ̶ո̶վ̶ ̶ք̶ա̶ղ̶ա̶ք̶ա̶կ̶ա̶ն̶ ̶ո̶ւ̶ժ̶ե̶ր̶ի̶ ̶մ̶ի̶ջ̶և̶ ̶ե̶ր̶կ̶խ̶ո̶ս̶ո̶ւ̶թ̶յ̶ա̶ն̶ ̶կ̶ա̶ր̶և̶ո̶ր̶ո̶ւ̶թ̶յ̶ո̶ւ̶ն̶ը̶:̶
PanARMENIAN.Net-ը հրապարակել էր հանդիպման մասին տեղեկությունը՝ ըստ կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդագրության։ Քիչ անց, սակայն, կառավարությունը հեռացրել էր կայքից հանդիպման մասին տեղեկատվությունը՝ տեղադրելով նորը, առանց դեսպան Միլսի՝ տեքստում ջնջված հատվածների։
Ավելի ուշ ԱՄՆ դեսպանատունն իր մեկնաբանությունը տարածեց, որում ասվում է հետևյալը.
«Վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարի աշխատակազմը և ԱՄՆ դեսպանությունը ցավով նշում են, որ այսօր կառավարության աշխատակազմի կողմից ներկայացված մամլո հաղորդագրության մեջ դեսպան Միլսին վերագրվող խոսքը Դեսպանի մեկնաբանությունների ու ԱՄՆ կառավարության դիրքորոշման սխալ թարգմանություն է: Ինչպես ԱՄՆ դեսպանատունը նախկինում նշել է, Հայաստանի ժողովրդի խաղաղ հավաքների և ազատ արտահայտման իրավունքը երաշխավորվում է ՀՀ սահմանադրությամբ: Մենք համոզված ենք, որ այս իրավունքները պետք է լիարժեք հարգվեն և նոր կառավարության ձևավորումը պետք է լինի բարեխիղճ բանակցությունների արդյունք»:

Peaceful assembly of the Armenian people and their right to free expression are guaranteed under the Armenian constitution, U.S. ambassador to Yerevan Richard M. Mills said at a meeting with acting prime minister Karen Karapetyan on Wednesday, April 25..
The American diplomat said that the he believes these rights should be fully respected and that the formation of a new government should be the result of good-faith negotiations.”
H̶e̶ ̶a̶l̶s̶o̶ ̶e̶x̶p̶r̶e̶s̶s̶e̶d̶ ̶c̶o̶n̶f̶i̶d̶e̶n̶c̶e̶ ̶t̶h̶a̶t̶ ̶d̶e̶m̶o̶c̶r̶a̶c̶y̶ ̶o̶r̶ ̶t̶h̶e̶ ̶r̶o̶a̶d̶ ̶t̶o̶ ̶s̶t̶r̶e̶n̶g̶t̶h̶e̶n̶i̶n̶g̶ ̶d̶e̶m̶o̶c̶r̶a̶c̶y̶ ̶i̶s̶ ̶n̶o̶t̶ ̶a̶b̶o̶u̶t̶ ̶e̶l̶e̶c̶t̶i̶n̶g̶ ̶t̶h̶e̶ ̶p̶r̶i̶m̶e̶ ̶m̶i̶n̶i̶s̶t̶e̶r̶ ̶i̶n̶ ̶t̶h̶e̶ ̶s̶t̶r̶e̶e̶t̶.̶
The crossed-out text is the version provided by the government earlier in the day. The Embassy later sent a statement, which said: "The Office of the Acting Prime Minister and the U.S. Embassy regret that the quote attributed to Ambassador Mills in the press release issued by the Prime Minister’s Office today was a mistranslation of the Ambassador’s comments and the views of the U.S. government. As the U.S. Embassy has said before, peaceful assembly of the Armenian people and their right to free expression are guaranteed under the Armenian constitution. We believe these rights should be fully respected and that the formation of a new government should be the result of good-faith negotiations."