ՀՅԴ-ն դադարեցնում է քաղաքական կոալիցիային իր մասնակցությունը՝ «հաշվի առնելով առկա իրավիճակը»։ Այս մասին հայտնում է ՀՅԴ հանրային կապերի գրասենյակը։
«Ժողովրդային շարժման արդյունքում Հայաստանում ստեղծվել է մի իրավիճակ, որն արդեն օրեր շարունակ լարվածության մեջ է պահում ողջ հասարակությանը: Այսպես սակայն երկար չի կարող շարունակվել: Կարող են առաջանալ լուրջ մարտահրավերներ: Համոզված ենք, որ ստեղծված իրավիճակը պետք է հանգուցալուծվի բացառապես սահմանադրականության և օրենքների շրջանակում», – նշված է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է նաև, որ Ազգային ժողովը պետք է ընտրի ժողովրդի վստահությունը վայելող վարչապետ, որի ձևավորած կառավարության մշակած՝ պետության ներքին և արտաքին քաղաքականությունը ներառող ծրագիրը պետք է նպատակ հետապնդի «լիցքաթափել ներքաղաքական լարվածությունը, հաղթահարել քաղաքական ճգնաժամը, հստակ առաջնահերթություններ նախանշելով երաշխավորել կուտակված խնդիրների լուծումը, լիարժեք ժողովրդավարական պայմանների ապահովմամբ նախապատրաստել եւ անցկացնել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ»։

25 Апрель 2018 - 14:43 AMT
АРФ «Дашнакцутюн» заявила о выходе из парламентской коалиции с правящей Республиканской партией Армении (РПА), «учитывая создавшуюся в стране ситуацию». Об этом говорится в заявлении партии.
«В результате народного движения в Армении сложилась ситуация, которая в течение уже некольких дней держит в напряжении все общество. Однако так не может продолжаться долго.Могут возникнуть серьезные проблемы.Мы убеждены, что нынешняя ситуация должна решаться исключительно в рамках Конституции и законов», – говорится в зявлении.
Отмечается, чтоНациональное собрание РА должно избрать пользующегося доверием народа премьера: «Разработанная сформированным им правительством программа, охватывающая внутреннюю и внешнюю политику государства, должна преследовать следующие цели: разрядить внутриполитическую напряженность, преодолеть политический кризис, обозначением четких приоритетов гарантировать решение накопившихся проблем, обеспечением полноценных демократических условий подготовить и провести внеочередные парламентские выборы».