Ապրիլի 25-ին տեղի է ունեցել ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի և ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Նիկոլ Փաշինյանը։
«Քննարկեցինք ստեղծված ներքաղաքական վիճակը և հնարավոր լուծումները։ Քննարկումները կշարունակվեն», – գրել է Փաշինյանը։
Ավելի վաղ, ապրիլի 23-ին«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը և Ազգային ժողովի «Ծառուկյան դաշինք» խմբակցությունը՝ անձամբ Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորությամբ, միացել էին Սերժ Սարգսյանի վարչապետության դեմ ընթացող պայքարին։

The leader of the civil campaign demanding the resignation of the ruling Republican Party of Armenia, Nikol Pashinyan on Wednesday, April 25 met the head of the opposition Tsarukyan bloc, Gagik Tsarukyan, Pashinyan revealed in a Facebook post.
“We discussed the current political situation and the possible ways out. More discussions will follow,” Pashinyan said.
An opposition leader from Yelk bloc and the founder and head of Civil Contract party, Pashinyan leads the campaign against former president Serzh Sargsyan’s appointment as prime minister, and against his premiership after he was already appointed to the post.
Later on Wednesday, the Republican Party of Armenia declared it is ready to discuss any issue with all the parties.