Անդամակցությունը ԵՏՄ-ին բխում է Հայաստանի «արմատական շահերից»: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը՝ բելառուսական լրատվամիջոցների հետ հարցազրույցում: Հարցազրույցը ցուցադրվել է «Բելառուս 1» հեռուստաալիքով»։
«Եվրասիական տարածքը մեզ համար բարեկամական տարածք է: Անդամ երկրները բացառապես բարեկամ, եղբայրական երկրներ են: Սա ոչ միայն միություն է, այլև մեծ շուկա Հայաստանի համար», – ասել է նա:
Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանի անդամակցությունը «Եվրասիական միությանը խարսխված է հիմնարար շահերի վրա, և ոչ թե այն պատճառով, որ ինչ-որ մեկը ստիպում է»:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար, հակաիշխանական շարժման առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ինքը ԵՏՄ-ից դուրս գալու խնդիր չի դնում, թեև իր խմբակցությունն այդ հարցով նույնիսկ խորհրդարանական լսումներ էր հրավիրել:

Membership in the Eurasian Economic Union is in the "fundamental interests" of Armenia, president Armen Sarkissian said in an interview with Belarus 1 TV channel.
“The EAEU is a friendly space for us as all the member-states are brotherly nations for us,” the president said.
“This is not a mere union, it's a major market for us.”
According to Sarkissian, Armenia’s membership in the Eurasian Union “is anchored on our fundamental interests, and not because we have been forced [to joint the EAEU].”
The opposition Yelk bloc has repeatedly called for abandoning the bloc and building closer relationship with the European Union. Its candidate for PM Nikol Pashinyan, however, said recently that they have set themselves no such task.
In the past two days, all the parliamentary factions have either expressed support for Pashinyan’s candidacy -which was announced on Monday, April 30 – as PM or have at least refused to nominate their own candidates for the prime minister's post.