Անդամակցությունը ԵՏՄ-ին բխում է Հայաստանի «արմատական շահերից»: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը՝ բելառուսական լրատվամիջոցների հետ հարցազրույցում: Հարցազրույցը ցուցադրվել է «Բելառուս 1» հեռուստաալիքով»։
«Եվրասիական տարածքը մեզ համար բարեկամական տարածք է: Անդամ երկրները բացառապես բարեկամ, եղբայրական երկրներ են: Սա ոչ միայն միություն է, այլև մեծ շուկա Հայաստանի համար», – ասել է նա:
Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանի անդամակցությունը «Եվրասիական միությանը խարսխված է հիմնարար շահերի վրա, և ոչ թե այն պատճառով, որ ինչ-որ մեկը ստիպում է»:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար, հակաիշխանական շարժման առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ինքը ԵՏՄ-ից դուրս գալու խնդիր չի դնում, թեև իր խմբակցությունն այդ հարցով նույնիսկ խորհրդարանական լսումներ էր հրավիրել:

30 Апрель 2018 - 09:10 AMT
Членство Армении в ЕАЭС соответствует коренным интересам республики. Об этом заявил президент Армении Армен Саркисян в интервью белорусским СМИ, показанном по телеканалу «Беларусь 1».
«Для нас евразийское пространство – дружеское пространство. Страны-члены – абсолютно дружеские страны, братские. Это не только дружба, но и огромный рынок для Армении», – сказал Саркисян.
По словам президента, участие Армении «в евразийском пространстве исходит из коренных интересов, а не потому, что нас кто-то куда-то толкает».
Ранее выдвинутый оппозиционной фракцией «Елк» («Выход») кандидатом в премьеры РА Никол Пашинян заявил, что он не ставит вопроса о выходе Армении из ЕАЭС. «Однако это вовсе не означает, что в этом союзе проблем нет. Проблемы есть, и они будут обсуждены с партнерами. Речь не об изменении позиции фракции «Елк», а о позиции потенциально нового правительства», – указал Пашинян.