Միջազգային լրատվամիջոցների ավելի քան 100 լրագրող է հավատարմագրվել ՀՀ ԱԳՆ-ում՝ վաղը ԱԺ հատուկ նիստը լուսաբանելու համար, որի ժամանակ վարչապետ կընտրվի: Այս մասին հայտնել է ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանն իր ֆեյսբուքյան էջում:
Վարչապետի ընտրության հարցը կքննարկվի մայիսի 1-ին՝ ժամը 12:00-ին, իրավունքի ուժով գումարվող Ազգային ժողովի հատուկ նիստում: Վարչապետի միակ թեկնածուն Նիկոլ Փաշինյանն է։
Խորհրդարանական 3 խմբակցությունները՝ ԵԼՔ, ՀՅԴ ու «Ծառուկյան» դաշինքը, հայտարարել են Փաշինյանի թեկնածությանն աջակցելու մասին։ ՀՀԿ-ն հայտարարել էր, որ նման իրավիճակում չի խոչընդոտի վարչապետի ընտրություններին, սակայն Փաշինյանի հետ հանդիպելուց հետո այդպես էլ պաշտոնապես կողմ քվեարկելու պատրաստակամություն չհայտնեց։
Մայիսի լույս 1-ի գիշերը Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ՀՀԿ-ն կարող է փորձել տապալել վարչապետի ընտրությունները։

More than 100 journalists from major International media outlets have been accredited by the Armenian foreign ministry to cover the special sitting of the parliament on the election of a new prime minister.
The National Assembly is set to elect a new prime minister on Tuesday, May 1 after the former was ousted amid massive protests across Armenia just one week after taking up the post.
Opposition leader and founder and head of Civil Contract party Nikol Pashinyan leads a street campaign against the ruling authorities, which has seen thousands of Armenians taking to the streets in massive protests.
The ruling Republican Party of Armenia has said they will make a final decision after listening to Pashinyan’s program.