ՀՀ վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանի ապրիլի 30-ի հանդիպումը ՀՀԿ խմբակցության անդամների հետ և հնչեցրած դիրքորոշումները համոզիչ չեն եղել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի համար:
«Քննարկումներում համոզվեցի, որ պարոն Փաշինյանը վարչապետ չի կարող լինել», – ասել է Շարմազանովը լրագրողներին ԱԺ հատուկ նիստի մեկնարկից առաջ:
ՀՀԿ խոսնակը հավելել է նաև, որ խմբակցությունը դեռ որոշում չի կայացրել:Այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել է նաև Հանրապետական խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը։
Բաղդասարյանը հայտնել է, որ ԱԺ Հանրապետական կուսակցությունն ապրիլի 30-ի գիշերը հրավիրել է Գործադիր մարմնի, այնուհետև խմբակցության նիստ, որի ընթացքում որոշվել է` մայիսի 1-ի առավոտյան կլսեն վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանի ծրագրային ելույթը, կուղղեն հարցեր թեկնածուին, հետո միայն խմբակցությունը միաձայն որոշում կկայացնի:
Մայիսի լույս 1-ի գիշերը հեռարձակված տեսաուղերձում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, թե տեղեկություն է ստացել, որ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ անցկացված Հանրապետականի Գործկոմի նիստում որոշվել է տապալել վարչապետի ընտրությունը։

1 Май 2018 - 09:12 AMT
Позиция, высказанная кандидатом в премьер-министры Армении, оппозиционным депутатом Николом Пашиняном 30 апреля на встрече с представителями правящей Республиканской партии Армении (РПА), оказалось неубедительной для вице-спикера НС Эдуарда Шармазанова. Об этом заявил журналистам сам вице-спикер парламента Армении, пресс-секретарь РПА Шармазанов.
«После вчерашней встречи я убедился, что господин Пашинян не может быть премьером», – сказал Шармазанов.
Он добавил, что РПА пока не приняла окончательного решения о позиции по голосованию на выборах премьера.
В Армении 1 мая, в 12:00 (по Еревану), началось специальное заседание Национального собрания РА по вопросу избрания премьер-министра республики. Единственным кандидатом на пост премьера страны является оппозиционер, депутат парламентской франкции «Елк», лидер протестных движений Никол Пашинян. Для избрания премьер-министра в парламенте необходимо набрать 53 голоса.