ՀՀ երկաթուղին չի աշխատում: Այդ մասին հայտնել է Հարավկովկասյան երկաթուղու մամուլի քարտուղար Վարդան Ալոյանը, գրում է Sputnik Արմենիան:
Երևանից Վրաստան տանող երկաթուղին14 տեղից փակ է: Երևան-Գյումրի գնացքը կանգ է առել ճանապարհի կեսին: Հայտնի չէ, թե կկարողանա արդյոք մայիսի 2-ի երեկոյան մեկնել Երևան-Թբիլիսի գնացքը: Այդ մասին ՀԿԵ-ն լրացուցիչ կհայտնի:
Ալոյանը հավելել է. «Ներողություն ենք խնդրում, մեզանից անկախ պատճառներով առաջացած անհարմարության համար»:
Ավելի վաղ ընդդիմության առջնորդ Նիկոլ Փաշինյանը չի ընտրվել վարչապետ. կողմ՝ 45, դեմ՝ 56 պատգամավոր է քվեարկել։ Ընդդիմությունը տոտալ գործադուլ և դասադուլ է հայտարարել ի պատասխան ՀՀԿ կողմից վարչապետի ընտրությունների տապալմանը խորհրդարանում։

Traffic on the Armenian railway is blocked too as demonstrators have resumed a campaign demanding the resignation of the country’s ruling authorities.
According to press secretary of the South Caucasian Railway Vardan Aloyan, the railway from Yerevan to the Georgian border is closed at 14 crossings.
The Yerevan-Gyumri trains have stopped halfway, and there is no information about whether the road to the south of Armenia (Artashat and Ararat) is open.
Asked whether the evening train from Yerevan to Tbilisi will be able to depart, the SCR promised to provide additional information later.
The campaign against the Armenian authorities is in full swing across Yerevan and the rest of the Republic on Wednesday, May 2 after the parliament failed to elect opposition leader Nikol Pashinyan as the country's new prime minister.