Ազգային ժողովի պատգամավոր, ՀՅԴ խմբակցության անդամ Աղվան Վարդանյանը մայիսի 3-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել: Այդ մասին հայտարարել է ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը:
ՀՅԴ-ական պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը մայիսի 1-ին ԱԺ-ում վարչապետի ընտրությունների ժամանակ դեմ է քվեարկել Նիկոլ Փաշինյանին, թեև ՀՅԴ խմբակցությունը որոշում էր կայացրել նրա օգտին քվեարկել: «Հակառակ պարագայում խախտած կլինեմ խղճով քվեարկելու իմ սահմանադրական իրավունքը», – ասել էր է նա։ Վարդանյանն ասել էր, որ եթե ՀՅԴ-ն պահանջի, պատրաստ է վայր դնել մանդատը։ «Խմբակցությունս որոշել է քվեարկել Փաշինյանի օգտին, բայց ես չեմ քվեարկելու: Եթե կուսակցությունս պահանջի՝ պատրաստ եմ վայր դնել մանդատս»,- ասել էր նա:
Ըստ գործող օրենքի՝ եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո մեկ շաբաթվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ: Եթե դիմումը հետ չի վերցվում, ապա նրա լիազորությունների դադարեցման մասին կազմվում է արձանագրություն, որը ստորագրում և հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը:
Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված, հայտնում է ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունը:
ՀՅԴ Գերագույն Մարմինը պահանջել էր պատգամավոր, կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանից վայր դնել պատգամավորական մանդատը։ «Կատարվել է կարգապահական կոպիտ խախտում, որը կդառնա քննության նյութ: Ըստ այդմ, ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ-ն պահանջում է Աղվան Վարդանյանից վաղաժամ վայր դնել պատգամավորական մանդատը», – ասված է կուսակցության Հայաստանի ԳՄ տարածած հաղորդագրությունում:

Депутат парламента Армении, член Армянской революционной федерации «Дашнакцутюн» (АРФД) Агван Варданян представил заявление о сложении полномочий. Об этом заявил председатель парламента РА Ара Баблоян.
Агван Варданян стал единственным представителем партии, проголосовавшим 1 мая во время специального заседания Национального собрания Армении по вопросу избрания премьера страны против единственного кандидата, оппозиционера, депутата парламентской франкции «Елк», лидера протестных движений Никола Пашиняна.Варданян заявил, что что не проголосует за Пашиняна, несмотря на позицию партии. Как отметил Варданян, исходя из того, что партия поддержала кандидатуру оппозиционера, он готов сложить депутатский мандат.
В соответствии со статьей 155 конституционного закона «Регламент национального Собрания», если в течение недели после публикации заявления о сложении депутатских полномочий депутат представляет письменное заявление об отзыве своего заявления, то председатель парламента выступает с соответствующим заявлением.
Если депутат не отзывает свое заявление, то о сложении им полномочий составляется протокол, который подписывается и публикуется спикером. С момента опубликования протокола отставка считается принятой.