ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը Հայաստանում ստեղծված ներքաղաքական իրավիճակը քննարկել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի հետ՝ հեռախոսազրույց ունենալով նրա հետ:
Կողմերը քննարկել են և կարևորել խնդրի հանգուցալուծումը կառուցողական երկխոսության միջոցով՝ Սահմանադրության և օրինականության շրջանակներում:
Նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Եվրոպայի խորհրդի աջակցությունը Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին և վերահաստատել Հայաստանի հավատարմությունը ժողովրդավարության և իրավունքի գերակայության սկզբունքներին, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Յագլանդն իր հերթին ընդգծել է Եվրոպայի խորհրդի պատրաստակամությունը՝ անհրաժեշտության դեպքում փորձագիտական օժանդակություն ցուցաբերելու օրենսդրական բարեփոխումներին: Նախագահ Սարգսյանը հրավիրել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարին՝ իրեն հարմար ժամկետներում այցելել Հայաստան:

Armenian president Armen Sarkissian and Secretary General of the Council of Europe Thorbjørn Jagland have discussed the situation in Armenia.
A campaign against the Armenian authorities was in full swing across Yerevan and the rest of the republic on Wednesday, May 2 after the parliament failed to elect opposition leader Nikol Pashinyan as the country's new prime minister on Tuesday.
The president praised the Council's role in implementation of reforms in the country.
Jagland, in turn, expressed the CoE's readiness to provide further support, including expert assistance to legislative reforms, if necessary.
The founder and head of Civil Contract party and lawmaker from the Yelk bloc, Pashinyan leads the campaign against the ruling authorities, which has seen thousands of Armenians taking to the streets in massive protests in the past several weeks.
Demonstrations have been halted since Thursday after the ruling Republican Party of Armenia pledged to support Pashinyan’s candidacy.