Նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Հայաստանում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Եգիպտոսի, Լիբանանի արտակարգ և լիազոր դեսպաններին և Քուվեյթի ու Իրաքի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարներին:
Քննարկվել են երկկողմ համագործակցության օրակարգին՝ հատկապես տնտեսական համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր:
Նախագահ Սարգսյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել դիվանագետներին՝ իրենց երկրներում հայ համայնքի նկատմամբ ցուցաբերվող ջերմ վերաբերմունքի համար, որը նրանց հնարավորություն է տվել ոչ միայն պահպանել ազգային ինքնությունը, այլ նաև զարգանալ և ակտիվորեն մասնակցել այդ երկրների քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական կյանքին, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստանում ստեղծված իրավիճակի շուրջ: Դիվանագետները հույս են հայտնել, որ ամեն ինչ կկարգավորվի Սահմանադրության և օրինականության շրջանակներում՝ կարևորելով Հանրապետության նախագահի ջանքերն այդ գործում:

President Armen Sarkissian on Friday, May 4 met the ambassadors of the United Arab Emirates, Egypt and Lebanon and chargés d'affaires of Kuwait and Iraq in Yerevan.
The sides discussed issues concerning the expansion of Armenia’s economic relations with each of the countries.
The president thanked the diplomats for the warm attitude towards the Armenian communities in their respective countries, which gives them the opportunity to preserve their national identity, develop and actively participate in the political, social and economic life of those countries.
Also, the parties weighed in on the current political situation in Armenia, with the diplomats expressing hope that everything will be settled within the framework of the Constitution and legitimacy.
A campaign against the Armenian authorities was in full swing across Yerevan and the rest of the republic on Wednesday after the parliament failed to elect opposition leader Nikol Pashinyan as the country's new prime minister on Tuesday.