Նոբելի հիմնադրամը հավանություն է տվել Շվեդական ակադեմիայի որոշմանը՝ գրականության ոլորտում Նոբելյան մրցանակ 2018-ին չի հանձնվի: Այդ մասին ասվում է հիմնադրամի հայտարարության մեջ:
1901 թվականից ի վեր Շվեդական ակադեմիան է ամեն տարի հանձնում գրականության Նոբելյան մրցանակը: Ակադեմիայի անդամներ են հայտնի շվեդ գրողներ ու գիտնականներ:
Պատճառը ճգնաժամն է Շվեդական ակադեմիայում, որը նաև բացասաբար է ազդել Նոբելյան մրցանակի վրա: Պարգևատրումը հետաձգվել է 2019 թվական, գրում է Lenta.ru-ն:
2017-ի նոյեմբերին շվեդական ԶԼՄ-ները հայտնեցին, որ 18 կին սեռական ոտնձգությունների մեջ է մեղադրում Շվեդական ակադեմիայի անդամ Կատարինա Ֆրոստենսոնի ամուսնուն՝ լուսանկարիչ Կլոդ Առնոյին: Նա օգտագործել է իր դիրքը կանանց սեռական հարաբերությունների դրդելու համար:
Ըստ The New York Times-ի, սկանդալն էլ ավելի բորբոքվեց, երբ ղեկավարությունը հեռացրեց աշխատանքից ակադեմիայի քարտուղար Սառա Դանիուսին: Նա հանձնարարել էր կազմակերպությանը խզել կապերն Առնոյի հետ, ինչպես նաև ներքին հետաքննություն էր սկսել: Սկանդալի հետևանքով ակադեմիայից 18 անդամ հեռացավ:

4 Май 2018 - 10:30 AMT
Фонд Нобеля поддержал решение Шведской академии отложить вручение Нобелевской премии по литературе 2018 года. Об этом сообщил фонд.
Причиной послужил «кризис в Шведской академии, который негативно повлиял на Нобелевскую премию». Награждение перенесли на 2019 год, пишет Lenta.ru.
В ноябре 2017 года шведские СМИ сообщили, что 18 женщин обвинили в сексуальных домогательствах фотографа Жан-Клода Арно, супруга члена Шведской академии Катарины Фростенсон. Отмечалось, что мужчина использовал свое положение, чтобы склонять женщин к сексу.
Как пишет The New York Times, скандал разгорелся еще сильнее, когда руководство сместило с поста секретаря академии Сару Даниус. Она поручила организации оборвать связи с Арно после обвинений фотографа в домогательствах, а также запустила внутреннее расследование произошедшего. В результате секс-скандала академию покинули 18 членов.
Шведская академия с 1901 года ежегодно присуждает Нобелевскую премию по литературе. В нее входят известные шведские писатели и ученые.