ԱԺ պատգամավոր, ՀՅԴ խմբակցության անդամ Աղվան Վարդանյանին հեռացրել են կուսակցության շարքերից: Այդ մասին ասվում է ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի հայտարարության մեջ:
ՀՅԴ-ական պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը մայիսի 1-ին ԱԺ-ում վարչապետի ընտրությունների ժամանակ դեմ է քվեարկել Նիկոլ Փաշինյանին, թեև ՀՅԴ խմբակցությունը որոշում էր կայացրել նրա օգտին քվեարկել:
ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմինը քննել է ընկեր Աղվան Վարդանյանի կարգապահական հարցը և համապատասխան որոշում կայացրել:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Աղվան Վարդանյանը մանդատը վայր է դրել:
ՀՅԴ Գերագույն Մարմինը պահանջել էր պատգամավոր, կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանից վայր դնել պատգամավորական մանդատը։ «Կատարվել է կարգապահական կոպիտ խախտում, որը կդառնա քննության նյութ: Ըստ այդմ, ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ-ն պահանջում է Աղվան Վարդանյանից վաղաժամ վայր դնել պատգամավորական մանդատը», – ասված է կուսակցության Հայաստանի ԳՄ տարածած հաղորդագրությունում:

Former lawmaker from the Armenian Revolutionary Federation Aghvan Vardanyan who voted against Nikol Pashinyan, the only candidate for prime minister on Tuesday, May 2, has been expelled from the party, the ARF said in a statement on Friday, May 4.
Vardanyan was the only member of parliament from the ARF who defied party decision and voted against Pashinyan, who, in turn, needed more than half of all the votes – the support of at least 53 lawmakers – to secure the prime minister’s spot, but got only 45.
Vardanyan had earlier resigned from his parliamentary post.
A campaign against the Armenian authorities was in full swing across Yerevan and the rest of the republic on Wednesday after the parliament failed to elect opposition leader Nikol Pashinyan as the country's new prime minister on Tuesday.
Vardanyan is a former member of the ARF Supreme Council of Armenia. He is a former member of the ARF Bureau and the former editor of Armenia’s Yerkir Daily and the ARF’s Droshak organ. He was first elected to Armenia’s Parliament in 1999, and has served as the head of the ARF Parliamentary faction. In 2003, he was appointed and served as the Minister of Labor and Social Affairs of the Republic of Armenia.