Հանրապետական կուսակցությունում մի շարք պատգամավորների հորդորել են մայիսի 8-ին կայանալիք ԱԺ հատուկ նիստում, որի ժամանակ պետք է քննարկվի վարչապետի ընտրության հարցը, քվեարկել ԱԺ պատգամավորների ստորագրությունների 1/3-ը հավաքած թեկնածուի՝ Նիկոլ Փաշինյանի օգտին: Այդ մասին ասաց ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը կուսակցության Գերագույն մարմնի նիստի ավարտից հետո:
«Որպես կուսակցություն, մնում ենք մեր սկզբունքայնին կարծիքին: Միաժամանակ, վաղն օժանդակելու ենք պատգամավորների 1/3 ստորագրությունն ունեցող թեկնածուին, տվյալ դեպքում՝ Նիկոլ Փաշինյանին: ՀՀԿ-ն համապատասխան ձայների քանակով կապահովի, որ մայիսի 8-ին Հայաստանն ունենա վարչապետ: Արդեն հորդորել ենք կոնկրետ պատգամավորների կողմ քվեարկել: 45 ձայն իրենք ունեն (ընդդիմությունը,- խմբ), մենք էլ համապատասխան քանակությամբ ձայն կապահովենք, որ Փաշինյանը վաղն ընտրվի վարչապետ: Դա կարող է լինել 8 ձայն, կարող է լինել՝ 10, կարող է լինել 11, վաղը կիմանաք», – ասաց Շարմազանովը:
Վարչապետի ընտրությունների երկրորդ փուլում, ինչպես և առաջին, պաշտոնում առաջադրված միակ թեկնածուն ընդդիմության ներկայացուցիչ Նիկոլ Փաշինյանն է:

Правящая Республиканская партия Армении (РПА) окажет содействие выдвинутому не менее 1/3 от общего числа депутатов кандидату на пост премьер-министра Армении – лидеру оппозиции Николу Пашиняну. Об этом заявил в беседе с журналистами после заседания Исполнительного органа РПА вице-спикер Национального собрания Армении, пресс-секретарь РПА Эдуард Шармазанов.
«Мы, как партия, остаемся при своем принципиальном мнении. В то же время, завтра поддержим выдвинутого 1/3 от общего числа депутатов кандидата, в данном случае – Никола Пашиняна. РПА соответствующим количеством голосов обеспечит, чтоб 8 мая у Армении появился премьер. Мы уже призвали конкретных депутатов голосовать «за». 45 голосов у оппозиции, а мы обеспечим соответствующее число голосов, чтоб Пашинян завтра был избран премьером», – сказал Шармазанов.
8 мая состоится второй тур выборов премьер-министра Армении. Единственный кандидат — Никол Пашинян, выдвинутый фракциями «Елк», «Блока Царукян» и АРФ «Дашнакцутюн». Депутаты парламента 1 мая не избрали Пашиняна главой правительства, оппозиционер набрал 45 голосов из необходимых 53. Если депутаты не смогут избрать главу кабмина, законодательный орган будет автоматически распущен.