Հանրապետական կուսակցությունում մի շարք պատգամավորների հորդորել են մայիսի 8-ին կայանալիք ԱԺ հատուկ նիստում, որի ժամանակ պետք է քննարկվի վարչապետի ընտրության հարցը, քվեարկել ԱԺ պատգամավորների ստորագրությունների 1/3-ը հավաքած թեկնածուի՝ Նիկոլ Փաշինյանի օգտին: Այդ մասին ասաց ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը կուսակցության Գերագույն մարմնի նիստի ավարտից հետո:
«Որպես կուսակցություն, մնում ենք մեր սկզբունքայնին կարծիքին: Միաժամանակ, վաղն օժանդակելու ենք պատգամավորների 1/3 ստորագրությունն ունեցող թեկնածուին, տվյալ դեպքում՝ Նիկոլ Փաշինյանին: ՀՀԿ-ն համապատասխան ձայների քանակով կապահովի, որ մայիսի 8-ին Հայաստանն ունենա վարչապետ: Արդեն հորդորել ենք կոնկրետ պատգամավորների կողմ քվեարկել: 45 ձայն իրենք ունեն (ընդդիմությունը,- խմբ), մենք էլ համապատասխան քանակությամբ ձայն կապահովենք, որ Փաշինյանը վաղն ընտրվի վարչապետ: Դա կարող է լինել 8 ձայն, կարող է լինել՝ 10, կարող է լինել 11, վաղը կիմանաք», – ասաց Շարմազանովը:
Վարչապետի ընտրությունների երկրորդ փուլում, ինչպես և առաջին, պաշտոնում առաջադրված միակ թեկնածուն ընդդիմության ներկայացուցիչ Նիկոլ Փաշինյանն է:

A number of lawmakers from the ruling Republican Party of Armenia have been urged to vote for Nikol Pashinyan when the parliament discussed the issue of electing a new prime minister on Tuesday, May 5, RPA spokesman Eduard Sharmazanov told reporters on Monday.
“As a party, we remain true to our principled opinion,” Sharmazanov said after an RPA Executive Body meeting.
“At the same time, we are going to support Pashinyan tomorrow, the RPA will provide a relevant number of votes so that Armenia has a prime minister on May 8.”
According to him, they have already urged certain Members of Parliament to vote in favor of Pashinyan’s bid.
A campaign against the Armenian authorities was in full swing across Yerevan and the rest of the republic for several weeks and got even stronger after the parliament failed to elect opposition leader Pashinyan as the country's new prime minister on May 1.
Demonstrations have been halted since May 3 after the ruling Republican party of Armenia pledged to support Pashinyan’s candidacy.