Հայտնի գործարարներ և բարերարներ, Aurora Prize նախաձեռնության համահիմնադիրներ Ռուբեն Վարդանյանը և Նուբար Աֆեյանը շնորհավորել են Նիկոլ Փաշինյանին ՀՀ վարչապետ ընտրվելու առիթով՝ նշելով, որ Հայաստանում և Հայաստանից դուրս գտնվող բոլոր հայերի հետ միասին, իրենք ևս պատրաստակամ ենք, ինչպես միշտ, ոչ միայն աջակցել, այլև շարունակաբար նպաստել Հայաստանի արդար և խաղաղ զարգացմանը:
«Շնորհավորում ենք Նիկոլ Փաշինյանին ՀՀ վարչապետ ընտրվելու առիթով, որն արտահայտում է Հայաստանի ժողովրդի կամքը` հրատապ և վճռական փոփոխությունների հասնելու ճանապարհին:Այս նոր շրջադարձը հնարավորություն է տալիս աշխարհի հայության ոգևորությունն ու գիտելիքներն ուղղել Հայաստանի և Արցախի զարգացմանը»,-ասվում է նրանց ուղերձում:
Նշվում է, որ իրենք նույն նպատակն ունեին, երբ 17 տարի առաջ սկսեցին «Հայաստան 2020» նախագիծը՝ ուսումնասիրելու և դիտարկելու Հայաստանի կենսունակ ապագայի զարգացման ուղիները: Այդ ժամանակվանից բազմաթիվ սոցիալ-տնտեսական նախաձեռնություններով՝ Ազգային մրցունակության հիմնադրամ, «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA Foundation) հիմնադրամ, Տաթևի զարգացման ծրագիր, UWC Դիլիջան դպրոց, Aurora Prize, Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամ (FAST – Foundation for Armenian Science and Technology), քայլ առ քայլ՝ նախագիծ առ նախագիծ, իրենք վերագտնում էին իրենց երազած Հայաստանը և սովորում կառուցել հայրենի երկիրը:
«Այսօր երիտասարդ ՀՀ-ն ունի նոր ղեկավարություն, որին վստահված է կառուցել բարեկեցիկ երկիր՝ մարդասիրական արժեքներով, հանուն ազատության և հավասար հնարավորությունների՝ համախմբելով բոլորի ջանքերն ու ունակությունները:
Ընդամենը երկու տարի է մնացել 2020 թվականին: Չնայած լավագույն արդյունքի հասնելու համար երկու տարին կարճ ժամանակ է, բայց գործընթացը սկսելու համար անհրաժեշտ ուսումնասիրություններն ու ռեսուրսներն արդեն առկա են և կարող են օգտագործվել նպաստելու առաջընթացի արագացմանը: Այն ոլորտները, որոնք մենք նախանշել էինք 2003թ.` կրթություն, գյուղատնտեսություն, առողջապահություն, տուրիզմ, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, ֆինանսներ, շարունակում են մնալ կենսական Հայաստանի զարգացման համար: Օրենքի գերակայությամբ և հավասար հնարավորություններով զարգացող միջավայրում այս ոլորտները կարող են դառնալ Սփյուռքի և միջազգային աշխարհի ներգրավվածության և Հայաստանի ու Արցախի զարգացման ու կայունության արդյունավետ ուղղություններ:Այսօր մենք մնում ենք հավատարիմ հայ ժողովրդի լավագույն ապագան կերտելուն՝ աջակցելով Հայաստանի Հանրապետության նախագահին և վարչապետին՝ համընդհանուր նպատակներին հասնելու համար»,-ասվում է ուղերձում:
ԱԺ ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար, հակակառավարական շարժման փաստացի առաջնորդ և ՀՀ վարչապետի միակ թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանն ընտրվել է Հայաստանի վարչապետ:

Известные бизнесмены, меценаты и основатели Гуманитарной премии «Аврора» Рубен Варданян и Нубар Афеян поздравили Никола Пашиняна с избранием на пост премьер-министра Армении.
«Мы поздравляем Никола Пашиняна с избранием на пост премьер-министра Республики Армения и разделяем продемонстрированную армянским народом решимость в течение всего процесса, кульминацией которого стало это голосование. Сегодня мы, как и многие армяне, живущие в Армении и за ее пределами, готовы поддержать родную страну в ее мирном и справедливом развитии. Этот новый поворотный момент дает нам возможность объединить знания, навыки и стремления армян всего мира, способных внести свой вклад в ускорение роста и благосостояния Армении и Арцаха»,- говорится в их общем поздравительном послании.
Отмечается, что именно с этим намерением 17 лет назад меценаты начали инициативу «Армения-2020», целью которой было использовать накопленный глобальный опыт и разработать сценарии яркого будущего Армении.
«С тех пор мы реализовали немало проектов социально-экономического развития (Фонд национальной конкурентоспособности, фонд IDeA, проект «Ворота Татева», колледж UWC Dilijan, Гуманитарная инициатива «Аврора», Научно-технологический фонд Армении (FAST)), которые помогают нам лучше понять – как вернуть Армении ее было величие и превзойти его. С первого дня главными судьями и адресатами наших усилий были самые юные граждане Армении. В течение двух минувших недель мы могли лично увидеть энергию, надежды и устремления вчерашних детей – студентов и молодых специалистов»,- говорится в заявлении Варданяна и Афеяна.
«2020 год наступит совсем скоро. И пусть реализовать все цели по созданию идеальной Армении нельзя всего за два года, можно использовать существующие исследования и ресурсы для процесса планирования и ускорения прогресса. Сферы, которые мы выделили в 2003 году – образование, сельское хозяйство, здравоохранение, туризм, информационные технологии, финансы – остаются критически важными для будущего Армении.
В условиях зарождающейся атмосферы верховенства закона и обеспечения равных возможностей, эти сферы станут основными направлениями для большего вовлечения Диаспоры и мирового сообщества, способствуя росту и укреплению Армении и Арцаха»,- отмечается в поздравлении.
Меценаты подтвердили свою твердую приверженность созданию лучшего будущего для всех армян и выразили готовность поддерживать президента и премьер-министра Армении «для достижения наших общих целей».