Ապրիլի 23-ին իր հրաժարականի մասին հայտարարելուց 24 ժամ առաջ Հայաստանի վարչապետի պաշտոնը ստանձնած Սերժ Սարգսյանը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Ռուսաստանի պաշտոնյաների հետ: Այդ մասին հայտնում է Reuters-ը դիվանագիտական աղբյուրի վրա հղումով, որը չի ցանկացել հրապարակել անունը:
Ապրիլի 23-ին ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրաժարական տվեց ապրիլի 17-ին ստանձնած վարչապետի պաշտոնից երկրում ընթացող բազմամարդ բողոքի ակցիաների և քաղաքացիական անհնազանդության ֆոնին: Մայիսի 8-ին ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար, ընդդիմության առաջնորդ և ՀՀ վարչապետի միակ թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում ընտրվեց Հայաստանի վարչապետ: Նրա օգտին է քվեարկել 59 պատգամավոր, դեմ՝ 42:
Սարգսյանի հրաժարականից մի քանի օր առաջ ՌԴ բարձրաստիճան պաշտոնյաները հեռախոսազրույցներ են ունեցել ինչպես բողոքի շարժման առաջնորդի, այնպես էլ իշխող վերնախավի հետ, «որը կառչում էր իշխանությունից», հայտնել է իրավիճակին ծանոթ 3 աղբյուր:
Փաշինյանի կողմնակիցներին առաջարկվել է փողոցներում կրել միայն հայկական ազգային խորհրդանիշներ, խուսափելու համար համեմատություններից Ուկրաինայի իրադարձությունների հետ, որտեղ փողոցներում շատ էին ԵՄ դրոշները, ինչը զայրացրել էր Մոսկվային:
Սարգսյանը, որը 10 տարի կառավարել է երկիրը, ևս կապի մեջ էր ՌԴ պաշտոնյաների հետ, քանի որ «պայքարում էր գոյատևման համար», ասել է դիվանագիտական աղբյուրը:
Այդ 24 ժամվա ընթացքում Սերժ Սարգսյանն ակտիվ քննարկումներ է ունեցել իր թիմի անդամների և պաշտոնյաների հետ: Նրանք քննարկել են երկրում արտակարգ դրություն հայտարարելու հնարավորությունը, ինչն ավելի լայն իրավունքներ կտար ուժային կառույցներին ցուցարարների դեմ պայքարում, գրում է թերթը:
ԱԺ փոխխոսնակ Էդուրադ Շարմազանովն այն ժամանակ հայտարարեց. «Մենք 2 տարբերակ ունեինք՝ կամ ԱԺ-ն արտակարդ դրություն էր հայտարարում, կամ Սերժ Սարգսյանը հրաժարական էր տալիս: Սակայն արտակարգ դրությունը մտցնելը հարցի լուծում չէր լինի, այլ միայն կհետաձգեր»:

За 24 часа до того, как 23 апреля премьер-министр Армении Серж Саргсян ушел в отставку, он имел телефонные беседы с официальными лицами в Москве. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на дипломатический источник, пожелавший остаться анонимным.
23 апреля третий президент и экс-премьер Армении Серж Саргсян подал в отставку на фоне проходящих в стране акций протеста против него. 8 мая оппозиционный депутат парламентской франкции «Елк» («Выход»), лидер протестных движений в Армении Никол Пашинян в ходе специального заседания Национального собрания РА был избран на пост премьер-министра республики.
За несколько дней до отставки Саргсяна российские высокопоставленные официальные лица проводили телефонные переговоры как с лидерами протестного движения, так и с правящей элитой, «которая цеплялась за власть», сообщили 3 источника, знакомых с ситуацией.
Сторонникам Пашиняна было предложено использовать на улицах в ходе акций только армянские национальные символы во избежание сравнения с восстанием на Украине, где на улицах были также флаги Евросоюза, что разозлило Москву.
Саргсян, управляющий Арменией в течение десятилетия, в свою очередь был в контакте с российскими чиновниками, так как «боролся за выживание», сообщил дипломатический источник.
В течение этих 24 часов Серж Саргсян проводил активные обсуждения с членами своей команды и должностными лицами. Они обсуждали возможность введения в стране чрезвычайного положения, что предоставило бы силовым структурам более широкие полномочия в борьбе против демонстрантов, отмечает издание.
Вице-спикер Национального собрания Эдуард Шармазанов тогда заявил: «У нас было два варианта: либо парламент объявляет чрезвычайное положение, либо Серж Саркисян подает в отставку. Однако введение режима чрезвычайного положения было бы не решением проблемы, а ее отсрочкой».