Հայտնի գործարար, բարերար և «Ավրորա» հումանիտար մրցանակի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանն անդրադարձել է Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակին Financial Times-ում հրապարակված իր հոդվածում: Նա այս պահը բեկումնային է համարում Հայաստանի համար:
«Անկախությունից քառորդ դար անց երիտասարդ հանրապետությունը շարունակում է խոցելի մնալ, ինչպես և հայ ինքնությունն ընդհանուր առմամբ: Մենք եզակի ու անսպասելի հնարավորություն ունենք դարձնել մեր երկիրն ամբողջ ազգի վառ, արդիական, անվտանգ, խաղաղ ու առաջադեմ հայրենիքը»,-ասվում է Վարդանյանի հոդվածում:
Ըստ նրա, կարևոր է նշել, որ այն ինչ կատարվեց Հայաստանում, ոչ թե մեկ մարդու, այլ մի ողջ ազգի հաղթնական է, հատկապես՝ երիտասարդության: Վարդանյանը կարծում է, որ փողոցում ցնծացող մարդիկ պետք է իրատես լինեն, քանի որ Հայաստանի խնդիրները մեկ գիշերում չեն լուծվելու:
«Ակնհայտ է, թե ինչ պետք է անի Հայաստանի նոր վարչապետը: Առաջինը՝ պարոն Փաշինյանը պետք է օգտագործի ամբողջ աշխարհի հայերի հմտություններն ու ոգեշնչումը և խթանի նրանց մասնակցությունը Հայաստանի առաջընթացին: Հայաստանում հայերի մեկ քառորդն է ապրում միայն: Հիմա մեր երկրի համար իդեալական պահն է դիմելու մեր արտագաղթածներին և նրանց օգնությունը խնդրելու՝ ի նպաստ երկրի երկարաժամեկտ զարգացման:
Երկրորդը՝ Փաշինյանը պետք է բարեխղճորեն աշխատի, արդարացնելու համար ստացած մանդատը: ՀՀ քաղաքացիներն ուզում են ունենալ կենսունակ, հարուստ երկիր, որը հավատարիմ կլինի արդարության, ազատության ու հավասար հնարավորությունների սկզբունքներին: Մեր մարդիկ չեն ցանկանում եղած օլիգարխներին փոխարինել մյուս օլիգարխներով: Նոր կառավարությունը պետք է որակապես տարբերվի նախորդներից»,-գրել է Վարդանյանը:
Մայիսի 11-ին գումարվել է կառավարության հերթական նիստը, որն առաջին անգամ վարել է ՀՀ նորընտիր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:Ավելի վաղ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ վարչապետի ընտրությունից հետո ձգտելու են ձևավորել համաձայնության կառավարություն՝ նշելով, որ «կառավարության ձևավորումը պետք է լինի քաղաքական ճգնաժամը հաղթահարելու գործիք»:

Известный бизнесмен, меценат и соучредитель Гуманитарной премии «Аврора» Рубен Варданян затронул тему внутриполитической ситуации в Армении в своей статье в газете Financial Times. Он назвал этот момент переломным для Армении.
«Через четверть века после обретения независимости молодая республика остается уязвимой, равно как и состояние армянской идентичности в целом. У нас есть уникальная и неожиданная возможность превратить свою страну в яркую, современную, безопасную, мирную и прогрессивную родину для всей нации»,- говорится в статье Варданян.
По его словам, важно отметить, что произошедшее в Армении (бархатная революция) – не победа одного человека, а целой нации, и, особенно, молодежи. Варданян считает, что ликующие на улицах люди должны быть реалистами, так как проблемы Армении не будут решены за ночь.
«Очевидно, что должен сделать новый премьер-министр Армении.
Во-первых, господин Пашинян должен использовать навыки и энтузиазм армян всего мира и поддерживать их участие в стимулировании роста Армении. Менее трети армян всего мира проживают в Армении. Сейчас идеальное время для нашей страны, чтобы обратиться к своим эмигрантам и попросить их помощи в содействии долгосрочному развитию страны.
Во-вторых, он (Никол Пашинян) должен добросовестно отработать полученный мандат. Граждане Армении хотят иметь жизнеспособную, богатую страну, которая будет верна принципам справедливости, свободы и равных возможностей. Наши люди не хотят менять одну олигархию на другую. Новое правительство должно качественно отличаться от предыдущих»,- написал Варданян.