Թբիլիսիի «Բասիանի» և «Գալերեա» գիշերային ակումբներում ոստիկանության շրջայցերի արդյունքում 8 մարդ է ձերբակալվել: Խուզարկությունների համար հիմք է հանդիսացել դատարանի որոշումը, հայտնում է Վրաստանի ՆԳՆ-ն:
«Վրաստանի ներքին գործերի նախարարությունը 3 ամիս ինտենսիվ օպերատիվ-որոնողական և քննչական միջոցառումներ է իրականացրել Թբիլիսիի գիշերային ակումբներում՝ բացահայտելու համար թմրանյութերի իրացման փաստերը: Այդ ակումբներում մայիսի 12-ին դատարանի որոշմամբ համապատասխան քննչական գործողություններ են իրականացվել: Ձերբակալվել է թմրանյութեր իրացնող 8 անձ»,-ասվում է հայտարարության մեջ, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Ակումբների տարհանված այցելուներն անկարգություններ են սկսել խորհրդարանի շենքի մոտ՝ դժգոհ լիենլով ուժայինների գործողություններից: Ինչպես հայտնում է «Ռուսթավի 2»-ը, բախումներ են տեղի ունեցել ոստիկանության և ցուցարարների միջև:
Ըստ վրացական ՆԳՆ-ի, 3 ամիս հետաքննվել է գիշերային ակումբներում թմրանյութերի վաճառքի գործը: Զերբակալվածներից մեկը՝ Զվիադ Գելբահիանին, «Բասիանիի» հիմնադիրներից մեկն է:
Ուժային հատուկ գործողությանը նախորդել է աժիոտաժը նոր «ակումբային թմրանյութի», մեֆեդրոնի, պատճառով, որն, ըստ նախնական տվյալների, 5 երիտասարդների մահվան պատճառ է դարձել: Իսկ 8 մարդ մեկ ամսվա ընթացքում հիվանդանոցում է հայտնվել թունավորմամբ: ՆԳՆ-ն փորձաքննության տվյալները դեռ չի հրապարակել:

12 Май 2018 - 08:34 AMT
В Тбилиси в ночных клубах «Басиани» и «Галерея» прошли рейды, в результате которых задержаны восемь человек. Основанием для обысков стало решение суда, сообщает МВД Грузии.
«Министерство внутренних дел Грузии в течение трех месяцев вело интенсивные оперативно-поисковые и следственные мероприятия в расположенных в Тбилиси клубах с целью выявления фактов реализации наркотических средств. В данных клубах 12 мая 2018 года на основе судебного решения были проведены соответствующие следственные мероприятия. Задержаны восемь реализаторов наркотиков», — говорится в заявлении, пишет Lenta.ru.
Эвакуированные посетители клубов устроили беспорядки у здания парламента страны из-за недовольства действиями силовиков. Как сообщает телеканал «Рустави 2», между протестующими и полицией происходят столкновения.
По данным грузинского МВД, в течение трех месяцев велось расследование дела о продаже наркотиков в ночных клубах. Среди задержанных — один из основателей «Басиани» Звиад Гелбахиани.
Спецоперации предшествовал ажиотаж из-за нового «клубного наркотика», мефедрона, который, по предварительным данным, стал причиной гибели пятерых молодых людей. А восемь человек менее чем за месяц попали в больницу с интоксикацией. МВД пока не обнародовало результаты экспертизы.