ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ապրիլին, վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնելու օրերին, երկրում արտակարգ դրություն սահմանելու հարց չի քննարկել: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է Սարգսյանի գրասենյակի ղեկավար Նաիրի Պետրոսյանն՝ արձագանքելով Reuters-ում հրապարակված հոդվածին։
«Որպես Հայաստանի Հանրապետության երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գրասենյակի ղեկավար կցանկանայի հայտնել Մարգարիտա Անթիձեին (Reuters-ում հոդվածի հեղինակ), որ 2018-ի ապրիլին Հայաստանում ծավալված իրադարձությունների ժամանակ Սերժ Սարգսյանը չի քննարկել արտակարգ դրություն սահմանելու հարցը: Արտերկրի առաջնորդներից ոչ մեկի հետ», – ասվում է գրառման մեջ:
Reuters-ը դիվանագիտական աղբյուրի վրա հղումով գրել էր, թե Ապրիլի 23-ին իր հրաժարականի մասին հայտարարելուց 24 ժամ առաջ Հայաստանի վարչապետի պաշտոնը ստանձնած Սերժ Սարգսյանըհեռախոսազրույցներ է ունեցել Ռուսաստանի պաշտոնյաների հետ: Այդ 24 ժամվա ընթացքում Սերժ Սարգսյանն ակտիվ քննարկումներ է ունեցել իր թիմի անդամների և պաշտոնյաների հետ: Նրանք քննարկել են երկրում արտակարգ դրություն հայտարարելու հնարավորությունը, ինչն ավելի լայն իրավունքներ կտար ուժային կառույցներին ցուցարարների դեմ պայքարում, գրել է թերթը:
Ապրիլի 23-ին ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրաժարական տվեց ապրիլի 17-ին ստանձնած վարչապետի պաշտոնից երկրում ընթացող բազմամարդ բողոքի ակցիաների և քաղաքացիական անհնազանդության ֆոնին: Մայիսի 8-ին ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար, ընդդիմության առաջնորդ և ՀՀ վարչապետի միակ թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում ընտրվեց Հայաստանի վարչապետ:

14 Май 2018 - 10:35 AMT
Вопрос о введении чрезвычайного положения в Армении не обсуждался в апреле, в дни премьерства третьего президента РА Сержа Саргсяна. Об этом на своей странице в социальной сети Facebook написал руководитель офиса Саргсяна Наири Петросян, комментируя статью, опубликованную агентством Reuters.
Ранее издание Reuters со ссылкой на дипломатический источник, пожелавший остаться анонимным, писало, что за 24 часа до того, как 23 апреля Серж Саргсян ушел в отставку с поста премьера РА, он имел телефонные беседы с официальными лицами в Москве и обсуждал возможность введения в стране чрезвычайного положения, что предоставило бы силовым структурам более широкие полномочия в борьбе против демонстрантов.
«В качестве главы офиса третьего президента Республики Армения хотел бы сообщить Маргарите Антидзе (автору статьи в Reuters – ред.), что в ходе событий, которые имели место в апреле 2018 года в Армении, Серж Саргсян не обсуждал ни с одним иностранным лидером вопрос введения в стране чрезвычайного положения».- отметил Петросян.
Вице-спикер Национального собрания Эдуард Шармазанов тогда заявил: «У нас было два варианта: либо парламент объявляет чрезвычайное положение, либо Серж Саркисян подает в отставку. Однако введение режима чрезвычайного положения было бы не решением проблемы, а ее отсрочкой».