Թուրքիայի ԱԳՆ-ն առաջարկել է Ստամբուլում Իսրայելի հյուպատոսին ժամանակավորապես լքել երկիրը: Այդ մասին հայտնում է դիվանագիտական աղբյուրը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Anadolu գործակալության վրա հղումով:
Մայիսի 15-ին Թուրքիայի իշխանությունները նմանատիպ առաջարկ էին արել Անկարայում Իսրայելի դեսպանին: Ի պատասխան Իսրայելի ԱԳՆ-ն պահանջել էր, որ Երուսաղեմում Թուրքիայի հյուպատոսը հեռանա երկրից:
Դիվանագիտական սկանդալը երկու երկրների միջև բռնկվել է Գազայի հատվածում իրադարձությունների ֆոնին, որտեղ իսրայելցի զինվորականների հետ բախումներում տասնյակ պաղեստինցիներ զոհվեցին:

МИД Турции предложил генконсулу Израиля в Стамбуле временно покинуть пределы страны. Об этом сообщил дипломатический источник, пишет РИА Новости со ссылкой на агентство Anadolu.
15 мая власти Турции сделали аналогичное предложение израильскому послу в Анкаре. В ответ МИД Израиля потребовал, чтобы генконсул Турции в Иерусалиме уехал из страны.
Дипломатический конфликт между двумя странами происходит на фоне событий в секторе Газа, где в столкновениях с израильскими военными погибли десятки палестинцев.