Հայ-ռուսական ռազմավարական կապերը շարունակվելու են ընդլայնվել և զարգանալ` օգտագործելով մի շարք ուղղություններում առկա մեծ ներուժը: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանորդ Անդրեյ Իվանովի և ՀՀ-ում ՌԴ-ի դեսպանության ռազմական և ռազմաօդային կցորդ, գեներալ-մայոր Եվգենի Բուլավինցևի հետ հանդիպմանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորել է հայ-ռուսական ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությունները Հայաստանի ռազմական անվտանգության ապահովման գործում:
Դավիթ Տոնոյանն ընդգծել է նաև երկու երկրների համագործակցության կարևորությունն ինչպես ռազմաքաղաքական դաշինքների, մասնավորապես` Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության, այնպես էլ այլ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ ռազմական համագործակցության ընթացիկ խնդիրները, այդ թվում` փոխգործակցության հետագա զարգացման ուղիները ռազմաքաղաքական, ռազմական և ռազմատեխնիկական մակարդակներում, նախանշվել են առաջիկա անելիքները, հայտնում է պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Կարծիքներ են փոխանակվել նաև միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:
Անդրեյ Իվանովը շնորհավորել է Դավիթ Տոնոյանին պաշտպանության նախարարի պատասխանատու պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ, մաղթել հաջողություններ պետական ծառայության մեջ:

Strategic partnership between Armenia and Russia will continue to expand and develop given the major potential in the various fields, Defense Minister Davit Tonoyan said at a meeting with Russian envoy Andrey Ivanov and Military and Air Attaché, Major-General Yevgeny Bulavintsev in Yerevan.
At the meeting on Wednesday, May 16, the minister stressed the importance of Armenian-Russian allied relations in ensuring the military security of Armenia.
Tonoyan also prioritized the cooperation between the two countries within military political blocs, particularly the Collective Security Treaty Organization, as well as within the framework of international agencies.
Besides, further development paths of cooperation at the military-political, military and military-technical levels were identified at the meetings.
Russian President Vladimir Putin said at a meeting with newly-elected Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan that he expects that under the new Armenian government relations between Moscow and Yerevan will continue to develop just as robustly as before.