Մայիսի 17-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշիկին է հայտնել իր մտահոգությունները վերջին օրերին պետական սահմանի և շփման գծի որոշակի հատվածներում հակառակորդի գործողությունների աշխուժացման փորձերի կապակցությամբ, որի արդյունքում հրազենային վիրավորում է ստացել նաև ՊԲ զինծառայող Շամխալ Պետրոսյանը:
Այս առումով պաշտպանության նախարարը կարևորել է հրադադարի ռեժիմի խստիվ պահպանումը՝ սադրանքներ թույլ չտալու և իրավիճակը չապակայունացնելու առումով:
Առողջություն մաղթելով հայ զինծառայողին, Անջեյ Կասպրշիկն իր պատրաստակամությունն է հայտնել այսուհետ ևս առավելագույն ջանքեր գործադրել իր միջնորդական առաքելության մեջ:
Հանդիպման ընթացքում պաշտպանության նախարարը դեսպանին է ներկայացրել հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին և արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակը, հրադադարի ռեժիմի խախտման հաճախականությունն ու բնույթը, հայտնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Կողմերը քննարկել են նաև դեսպանի գրասենյակի և ՀՀ պաշտպանության նախարարության միջև համագործակցության հետ կապված և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ մայիսի լույս 14-ի գիշերը Արցախում վիրավորված զինվոր Շամխալ Պետրոսյանն արդեն գիտակցության է եկել։ ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն այցելել է նրան կենտրոնական հոսպիտալում և զրուցել նրա հետ։

Armenian Defense Minister Davit Tonoyan on Thursday, May 17 met the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Andrzej Kasprzyk to express concern over the activation of Azerbaijan’s actions on the border and the contact line with Nagorno Karabakh (Artsakh).
The Minister stressed the importance of strictly adhering to the ceasefire to prevent provocations and moves that can destabilize the situation.
Kasprzyk, in turn, spoke about the soldier who was wounded in Azerbaijan’s crossborder fire, vowing to continue his efforts in the mediation mission.
At the meeting, Tonoyan also briefed the envoy on the situation on the Armenia-Azerbaijan border and the contact line between Karabakh and Azerbaijan, as well as the frequency and nature of ceasefire violations.
The sides later discussed issues of cooperation between the ministry and Kasprzyk’s office.
The co-chairs of the OSCE Minsk Group said in a statement on Tuesday that they expect to meet with the new Armenian leadership in June.