Սոցիալական բեռ դարձած հարցերի կարգավորումը թույլ է տալիս բարձրացնել ընտանիքի կյանքի որակը: Դրա անհրաժեշտությունը զգում են հատկապես մարզերում ապրողները, որոնց համար տուն կառուցելու ձգտումը դառնում է օտար ափերում լուծում փնտրելու և արտագաղթի ճանապարհը բռնելու պատճառ: Երկիրը հայրենիք պահելու համար, մինչդեռ, նրանց անհրաժեշտ է մնալ սեփական հողում և ունենալ երազելու, ապրելու և հաջողության հասնելու հավատ: Հայաստանի տարբեր մարզերում տարիներ առաջ տան խնդիր լուծած ընտանիքները փորձում են նոր նպատակներ սահմանել և հասնել դրանց իրականացմանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» գործակցությամբ իրականացվող բնակարանաշինության ծրագիրը, տարիների ընթացքում ապացուցել է իր արդյունավետությունը. կառուցվել կամ վերանորոգվել են տներ՝ 56 համայնքի 150 ընտանիքի համար: Ծրագիրը շարունակության իրավունք է վաստակել նաև 2018 թվականին: Կողմերը ստորագրել են ընթացիկ տարվա պայմանագիրը:
«Որոշումը կայացված է, պայմանագիրը՝ ստորագրված: Մենք այս տարի ևս լինելու ենք «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» կողքին՝ մեր հայրենակիցների տարիների երազանքն իրականացնելու համար: Նոր մարտահրավերներն ու տնտեսական իրավիճակը պարտավորեցնում են հստակեցնել հաշվարկները, սակայն, երբ տեսնում ենք, թե ինչպես են տարիներ առաջ տան խնդիրը հաղթահարած ընտանիքները հաստատվել և վստահ նոր երազանքներ են սահմանում, ձգտում ենք օգտակար լինել՝ մեր հնարավորությունների սահմաններում»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
«Սա մի ծրագիր է, որի արդյունքը գնահատվում է մարդկանց կյանքի որակի փոփոխությամբ, վաղվա օրվա նկատմամբ՝ նրանց աչքերում հայտնված հավատի փայլով: Թեև զգալի աշխատանք է կատարվել, սակայն տարիների համագործակցությունը մենք գնահատում ենք ավելի կարևոր արդյունքով՝ մարդկանց հոգում արթնացած հավատով»,- ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Գործակցության մեխանիզմները հստակ են. ընտանիքների ընտրությունն իրականացնում է «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը»՝ հաշվի առնելով նրանց սոցիալական վիճակը, ընտանիքում անչափահասների առկայությունը, բազմանդամությունը և մի շարք այլ չափորոշիչներ: Իսկ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ապահովում է ֆինանսական աջակցությունը, հաճախ նաև, կամավորականության սկզբունքով շինարարական աշխատանքներին մասնակցությունը:

The settlement of issues that have become a social burden helps improve the quality of a family’s life. Especially those living in regions heed this the most; the desire to build a home becomes a reason for them to look for a solution abroad choosing the way of emigration. To preserve the country as a homeland, however, they need to stay in their own land and have the faith to dream, live and succeed. The families who have solved the housing problems in different parts of Armenia are trying to set new goals and achieve them.
The housing program implemented by VivaCell-MTS and Fuller Center for Housing Armenia has proves effective over the years; homes were built or renovated for 150 families in 56 communities. It has been decided to continue the project in 2018, too. The partnering organizations have signed the contract for the current year.
“The decision has been made, the contract has been signed. This year, too, we will cooperate with the Fuller Center for Housing Armenia to fulfill the dream of our compatriots. The new challenges and the economic situation oblige us to specify the calculations, but when we see how the families, who have overcome the problem of housing many years ago, confidently set new dreams now, we try to be helpful to more families within the realms of our possibilities,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“This is a program the result of which is assessed through the change in the life quality, through the sparkle of faith towards the future in the eyes of the families. Although considerable work has been done, we evaluate the years of cooperation with a more important criterion, that is – awakening faith in a bright future in people's hearts,” shared the Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan.
The mechanisms of cooperation are clear: the list of families to be included in the program is made by the Fuller Center for Housing Armenia, taking into account their social status, the presence of children in the family, the crowdedness of the living space and a number of other criteria. VivaCell-MTS provides financial support, as well as participates voluntarily in the construction works.